Na Dan državnosti Republike Hrvatske – 30. svibnja 2021. godine
Spomen na žrtve grobišta Leš – Kotoriba, Međimurska županija – Varaždinska biskupija
Kako u hrvatskom društvu „osigurati“ dostojan odnos prema svakom čovjeku, prema svim poginulim i stradalim u ratnim sukobima i progonima totalitarnih režima i diktatura…
Kako je bilo planirano, u donesenom planu aktivnosti, prihvaćenom na redovitoj 21. sjednici skupštine Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava, a koje je uslijed situacije uzrokovane korona virusom Covid-19, održana u razdoblju 19. ožujka do 08. travnja 2021. godine, izjašnjavanjem elektronskim i telefonskim putem, u Kotoribi je na Dan državnosti Republike Hrvatske, održana komemoracija za žrtve ratnih i poratnih stradanja u ratovima XX stoljeća, kao i za stradale od posljedica vladanja diktatura i totalitarnih režima u tom razdoblju. Komemoracija je održana 30. svibnja 2021. godine s početkom u 8 sati.
U prvom dijelu komemoracije za gore spomenute žrtve, s početkom u 8 sati, misu zadušnicu je u crkvi Sedam Žalosti Blažene Djevice Marije i Sv. Križa predvodio vlč. Ivan Kljunić, župnik župe Kotoriba, a pod misom pjevao je po prvi puta nakon popuštanja mjera „korone“ zbor župe Kotoriba, uz pratnju na orguljama orguljaša Damira Kadije.
Nastavak sjećanja na žrtve i stradale nastavljen je potom kod spomen križa postavljenog kraj pruge, nedaleko od lokacije grobišta Leš, a zahvaljujući popuštanju mjera odavanju počasti stradalima bilo je prisutno pedesetak župljana, članova obitelji stradalih kao i članova Društva iz Varaždinske i Međimurske županije.
Na samom početku zbor župe Kotoriba, pod ravnanjem orguljaša Damira Kadije, otpjevao je hrvatsku himnu Lijepa naša domovino, a potom je Dan državnosti svim okupljenima čestitao predsjednik Društva Franjo Talan, nakon čega su položeni vijenci i zapaljene svijeće.
U ime obitelji žrtava i članova Društva vijenac su položili Ivan Trojko, Dragica Markan i Jasenka Zdelar, a potom je predsjednik Društva naglasio da je realizacija dosadašnjeg plana spomen na žrtve realizirana u skladu s preporukama Stožera, pa je tako u ožujku mjesecu (21. do 31. ožujka..) održan 12. križni put grobištima i stratištima Varaždinske biskupije te spomen na žrtve grobišta Repova šuma Štrigova, poubijane u ožujku 1947. godine. U spomen na žrtve Bleiburga i križnog puta komemoracija je održana 16. svibnja 2021. godine u župi Donja Voća, a tradicionalni spomen na žrtve grobišta Pancerica održat će se kao i prethodnih 26 godina, na drugu nedjelju mjeseca lipnja, 13. 06. 2021. godine. Spomen na vlč. Vilima Cecelju planiran je kao i prethodnih godina, 3. srpnja, a potom su na redu komemoracije na grobištu Ksajpa u Šenkovcu (10. srpnja 2021.) te u Gornjem Jesenju, spomen na vlč. Matiju Žigrovića, prvu svećeničku žrtvu partizansko-komunističke vojske i vlasti na području Varaždinske biskupije (stradao u srpnju 1943. godine). Nakon toga planom je predviđen spomen na žrtve grobišta Sep – Gornji Hrašćan, kao i za žrtve grobišta Leskovec na području župe Sveta Tri kralja Svibovec. Spomenuto grobište nastalo je nakon partizanskog zauzimanja Varaždinskih Toplica, 29. rujna 1943. godine, a žrtve prvih masovnih likvidacija na sjeveru Hrvatske pogubljene su na predjelu Višograd, potom slijedi Kolnjak Gornji Kneginec, Dravsku šumu Varaždin, Vratišinec i ostala mjesta, a u planu Društva je i nastavak realizacije projekta Spomen na žrtve Istre gdje se u suradnji s vjernicima Porečke i Pulske biskupije, nakon jame Golubinčina (22. 08. 2020. ), planira spomen križem obilježiti još jedno grobište u Istri.
U završnom dijelu obraćanja predsjednik Društva pozvao je okupljene da se u skladu s mogućnostima odazovu komemoracijama i sjećanjima na žrtve ostalih grobišta i stratišta diljem Hrvatske i susjedne Slovenije, a jedna od prvih je komemoracija za žrtve je grobišta Macelj, 6. lipnja 2021. godine.
Komemoracija za žrtve grobišta Leš Kotoriba završila je molitvom koju je predvodio vlč Ivan Kljunić, a na druženju nakon komemoracije razmatrale su se mogućnosti kako u hrvatsko društvo, uz sva ostala ljudska prava, usaditi i poštivanje i pravo na grob i postojanje svake ljudske osobe bez obzira na bilo koju njegovu opredijeljenost, boju kože i razmišljanje.
Od strane Društva komemoraciji za žrtve grobišta Leš i poginule Kotoripčane u ratovima XX. stoljeća i stradale od progona diktatura i totalitarnih režima, na Dan državnosti, 30. svibnja 2021. godine, bili su prisutni: Dragica Markan, Barbara Turk, Jasenka Zdelar, Stanko Cecelja, Franjo Črep, Ivo Ivanović, Boris Veselnik i Franjo Talan.
Fotografije: Zlatko Cesar i Franjo Talan – Izvješće 31. svibnja 2021. godine pripremio Franjo Talan
Spomen križa za žrtve grobišta Leš – Kotoroba postavljen je 2009. godine
Spomen križ na grobištu Leš Kotoriba postavljen je početkom srpnja 2009. godine, a u nedjelju 12. srpnja 2009. godine blagoslovio ga je vlč. Ljuban Škraban. Spomen križa postavljen je zahvaljujući zalaganju Zlatka Pišpeka, sam križa nam je poklonio KUD Općine Petrijanec. Zbog izgradnje tržnice 2018. godine križ smo, zahvaljujući razumijevanju općine Kotoriba, premjestili bliže grobištu, na sadašnju lokaciju. Spomen ploča postavljena je zahvaljujući donaciji obitelji Kos, a Josip Nađ iz Kotoribe je napravio, u lipnju 2019. oko križa sadašnju ogradu.
Žrtve župe Kotoriba počeo je popisivati i svjedočanstva o stradanju prikupljati Zlatko Pišpek, a nakon njega je taj posao nastavila Dragica Markan koja i sve ove godine vodi brigu o uređenju okoliša.