Novosti

Mile Pešorda: Podržavam svjetskost hrvatstva i hrvatskoga jezika i književnosti, naravski, i ovoga Svjetskoga festivala hrvatske književnosti

Poštovane & poštovani!

Ljubav me je temeljna i sveobća podigla na razinu služenja čovjeku i čovječanstvu, a materinski me je hrvatski jezik, slavno i bogomdano zasvjedočen u Baščanskoj ploči Zvonimira kralja hrvatskog, učinio radostnim sustvačkim sudionikom svijeta. U tome Duhu živim i podržavam svjetskost hrvatstva i hrvatskoga jezika i književnosti,naravski, i ovoga Svjetskoga festivala hrvatske književnosti.

Nu, pregledavši ponuđeni program, s dukokom tugom uztvrđujem da se, tipično hrvatskofestivalski, zanemaruje ozbiljna ugrozba hrvatskoga jezika, dakle, i hrvatskoga naroda i hrvatske knjige, ne samo izvan neodvisne države Republike Hrvatske. nego i u samoj RH, u kojoj je god.2017.(uz 50.obljetnicu znamenite Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, objavljene 17.ožujka 1967.!!) spremljen  a potom, lukavobizantski u Sarajevu predstavljen, bijelosvjetsko-velikosrbski politički projekt razgradnje i uništavanja hrvatskoga jezika, tojest naroda. Taj je parapolitički projekt bio imenovan kao DEKLARACIJA O ZAJEDNIČKOME JEZIKU. a njezinim su iztaknutiom barjaktarima bili politolog i političar prof.dr.sc.Dejan Jović, nekoć plaćeni savjetnik predsjednika RH Ive Josipovića, književnici Slobodan Šnajder, Zdravko Zima, Željko Ivanković, Rade Šerbedžija i ini.

O posljedicama toga postmemorandumskoga serbslavskoga udara na hrvatski jezik i miran dostojanstven građanski život Hrvata bilo gdje da jesu, u biti se šuti, a hrvatstvo i Hrvati izvan Republike Hrvatske stradavaju.

Prijatelji mi dragi hrvatske književne i narodne riječi, nakon novonitarističke jovićevske Deklaracije, nametnut je u Srbiji “bunjevački jezik”, u Bosni i Hercegovini nastavlja se javna hajka na hrvatski jezik, kojega književnik i akademik ANUBiH Abdulah Sidran masmedijsko-huškački napada kao “proustaški jezik”, a odličnomu hrvatskomu pjesniku i lideru demokratske i građanske hrvatske zajednice u Crnoj Gori gospodinu Adrijanu Vuksanoviću, najavljenom sudioniku Festivala, u Crnoj Gori velikosrbi javno upućuju kanibalističke prijetnje da će “završiti na ražnju” (!!).

Jasno, u idilično, pastoralnoj postavci nema mjesta za cjelinu i organičku cjelovitost hrvatstva i hrvatske kulture izvan granica Republike Hrvatske pa je tako sasma logično zanemareno postojanje i svjetskost hrvatske književnosti koja je već tisuću godina stvarana, a i danas se stvara, u susjednoj nam Bosni i Hercegovini.

Neka živi sloboda, odnosno istina, i višeglasje, otvoreni dialogos u jedinstvu različitosti!

 

S poštovanjem i prijateljskim pozdravima (i preslikom reklamnoga prospekta velikoga poduhvata HRVATSKA KNJIŽEVNOST BOSNE I HERCEGOVINE U 100 KNJIGA, projekta u stvaranju i koncipiranju kojega sam sudjelovao, bio izabranim zamjenikom glavnoga urednika i jedan od urednika za suvremenu književnost.

Ediciju utemeljila:

MATICA HRVATSKA SARAJEVO

Izdavači: MATICA HRVATSKA SARAJEVO

HKD NAPREDAK SARAJEVO

Za izdavače: Petar Perica Vidić, Franjo Topić

Uređivačko vijeće: Josip Baotić, Marko Dragić, Vlatko Filipović, Marko Karamatić, Veselko Koroman, Luka Markešić, Mirko Marjanović, Radovan Marušić, Šimun Musa, Mile Pešorda, Krešimir Šego, Franjo Topić

Glavni urednik: Mirko Marjanović

Zamjenik glavnog urednika: Mile Pešorda

Urednici: dr. Marko Dragić, prof. dr. fra Marko Karamatić (Starija hrvatska književnost BiH), prof. dr. Josip Baotić, prof. dr. Šimun Musa (Novija hrvatska književnost BiH), Vjekoslav Boban, Mile Pešorda, Krešimir Šego (Suvremena hrvatska književnost BiH)

Design: Mladen Kolobarić

Tisak: BEMUST Sarajevo

Tiskano u 1000 primjeraka, 2001

U istini Vaš,

Mile Pešorda

Mile PEŠORDA (u Sarajevu 1971.), inicijator i sutvorac Sarajevske deklaracije o hrvatskom jeziku od 28. 1. 1971.

Hvala i pozdrav!

 

 

 

 

 

Također, usuprot našim moglo bi se reći svemogućim organizatorima zaborava, šaljem Vam  dio zasebne cjeline iz najnovijega broja sarajevskoga časopisa Hrvatska misao 1-2/2022, u kojemu je riječ i o povijestnoj SARAJEVSKOJ DEKLARACIJI O HRVATSKOM JEZIKU, od 28. 1. 1971.

 

U DUHU DIALOGOSA
I SVJETSKOGA ETOSA
Mile PEŠORDA, književnik

siječanj 28, 2019.
Riječ na predstavljanju Hrvatskoga narodnoga godišnjaka br. 66., u Zagrebu, 21.1.2019.
S davno podignutim modernim palačama, s nekoć odlično organiziranim zadrugama i za-jedničarski složno okupljenim brojnim članstvom, a sve u razdoblju do g.1945., Hrvatsko kulturno društvo Napredak (utemeljeno g. 1902. u Mostaru i Sarajevu) bilo je stožernom kuturnom udrugom i ustanovom za očuvanje i kulturno uzdizanje hrvatstva iliti hrvatskoga nacionalnoga identiteta. Ugašeno godine 1949., prije sedamdeset godina i obnovljeno u rujnu
1990. na obnoviteljskoj skupštini održanoj u Sarajevu u dvorani kina “Dubrovnik”, ono nam se danas predstavlja svojim najnovijim Hrvatskim narodnim godišnjakom, broj. 66., za godinu 2019. Imao sam čast i povijestno poslanstvo uputiti prvi javni poziv na obnovu HKD Napredak, odaslan u središnjemu dnevniku Televizije Sarajevo 7.7.1990., i pridonijeti, kao član inicijativnoga obnoviteljskoga odbora, da se Napredak povrati u život. Razumljivo, radujem se ovoj knjizi kao takovoj, a nadasve u svjetlu činjenice da je u gradu Sarajevu, iz kojega nam dolazi Napredkov Hrvatski narodni godišnjak, broj pripadnika hrvatskoga naroda još prije deset godina bio toliki da je jedan od sadašnjih članova uredništva Godišnjaka, inače Sarajlija, objavio članak u Vijencu, pod naslovom; “U Sarajevu više akademika nego Hrvata” (“Vijenac” broj 392., 12.3.2009.).
Šteta što u Hrvatskom narodnom godišnjaku nije osuvremenjen ovaj članak, u kojemu se otvoreno i argumentirano progovorilo o nestajanju Hrvata iz glavnoga grada Bosne i Hercegovine, o grubim javnim pokušajima zatiranja hrvatskoga jezika, koji da je, po “izbrušeno šovinističkim” riječima utjecajnoga akademika ANUBiH Ab-dulaha Sidrana, citiranim u Vijencu, “proustaški”. Svaka vrijedna hrvatska knjiga (među koje spada i ovaj Godišnjak) koja nastane u takovome ozračju ponižavanja i izguravanja Hrvata, nijekanja i progona hrvatskoga jezika i egzistencijalne ugroze hrvatskoga čovjeka i naroda, hrabrim je moralnim i intelektualnim činom i nacionalno-civilizacijski dostojanstvenim prilogom slobodi i višeglasju.
Nažalost, nema danas među nama glavnoga i odgovornoga urednika Hrvatskoga narodnoga godišnjaka Franje Bratića, iz Usore, koji se, kao pripadnik HVO-a , borio za slobodu Hrvatske zajednice Usore i cijele Bosne i Hercegovine, a njegova bi živa riječ bila dragocjenom na susretima poput današnjega. Da Hrvatskom televizijom ravna Duh naroda i demokratskoga božičnoga Ustava Republike Hrvatske, ona bi u svome udarnom nedjeljnom terminu ugostila poštovanoga urednika ovoga hrvatskoga ljetopisa respektabilne stoljetne tradicije, a ne bosanskoga političara, navodno Hrvata, jednoga od dvojice antikroatskih komšiča, koji, kao supodpisnik novounitarističke Deklaracije o zajedničkom jeziku (ožujak 2017.), dosljedno niječe hvatski jezik zapravo narod sami, a kao nelegitimni i karikaturalni “hrvatski član”(!) Predsjedništva BiH podriva zdrave temelje bosansko-hercegovačke državnosti i zajedništva, rugajuči se u brk svim slobodarima i demokratima, a ponajprije i povrh svega, samome federalnome Ustavu i suverenoj demokratskoj volji hrvatskoga naroda, a ništa manje i Hrvatskomu kulturnom društvu Napredak. Jer, hrvatski je jezik postao, ne samo u nezavisnoj Republici Hrvatskoj nego i u Bosni i Hercegovini, zahvaljujući hrvatskomu tisućljetnomu knjižtvu i “maču”, dakle i humsko-bosanskim tekstovima i banskim poveljama napisanim hrvatskim jezikom na tlu današnje BiH, Hrvojevu Misalu i Hrvatiničevu Hvalovu zborniku i inim misalima, čudesnim bilizima i stečcima, i cijelom književnom korpusu uobličenom u veliki projekt “Hrvatska književnost BiH u 100 knjiga”, zahvaljujući uspješnomu obranbeno osloboditeljskomu odporu agresorima u Domovinskome ratu 1990. – 1995., ustavnom kategorijom. Za tu smo se ustavnu i stvarnu slobodu i punopravan život hrvatskoga jezika i naroda u Bosni i Hercegovini borili također, prije pedesetak godina, i sedmorica nas hrvatskih književnika (Vitomir Lukič, Nikola Martič, Mile Pešorda, Veselko Koroman, Mirko Marjanovič, Stanislav Bašič, Vladimir Pavlo-vič), kada smo sastavili i u Sarajevu objavili znamenitu SARAJEVSKU DEKLARACIJU O HRVATSKOM JEZIKU, otiskanu, ali pod drugim nazivima, u dnevnome tisku 28. 1. 1971. (“Vjesnik”, “Politika”, “Borba”) i dan kasnije, 29. 1. 1971., u “Oslobođenju”. Otvoreno smo se zauzeli za narodne pravice: demokratske standarde, jedna-kopravnost, za hrvatski jezik i nacionalnu i kulturnu suverenost, a protiv političkih štetočina i nelegitimnih “statista po nacionalnom ključu”.
Hrvatsko kulturno društvo Napredak i najnoviji Hrvatski narodni godišnjak jest dobar znak da u Sarajevu i u Herceg-Bosni sveudilj živi autohtoni hrvatski glas slobode i samosvijesti, dijaloga i poštovanja Drugoga i drugačijega. I sam sam bio urednikom jednoga broja Hrvatskoga narodnog kalendara (godišnjaka) za godinu 1992., zajedno s još četvoricom poštovanih suurednika, od kojih nam je jednoga u međuvremenu otela smrt: Vitomira Lukiča, moga prijatelja, prvorazrednoga hrvatskoga književnika, sutvorca i supodpisnika SARAJEVSKE DEKLARACIJE O HRVATSKOM JEZIKU. U prvom obnovljenom Hrvatskom narodnom kalendaru za 1991. godinu, objavljenom u Sarajevu ujesen 1990., objavljeni su, u mojemu izboru, i hrvatski pjesnici uvršteni u reprezentativnu ediciju “Suvremena književnost naroda i narodnosti Bosne i Hercegovine u pedeset knjiga”, a također i esej Vitomira Lukiča “Kultura je smisao povijesti”, tekst predavanja održana na obnoviteljskoj skupštini HKD Napredak u Sarajevu, 29. rujna 1990. Vitomir Lukič je rekao: “Mi bismo se danas mogli nazvati ponovo slobodnim ljudima u prvom redu stoga što nismo zaboravili vrijednost svoje nacionalne tradicije i, daleko više, zato jer imamo mogućnost da te vrijednosti stvaramo.”

Mi kao slobodni ljudi, svjestni svoje nacionalne tradicije i sveukupne nam europske baštine, dužni smo stvaracki i s ljubavlju odgovoriti na razvidan fundamentalisticki politički projekt bosnijačenja hrvatskoga naroda i izkorjenjivanja hrvatstva u Bosni i Hercegovini, na usustavljeno nasilje nad hrvatskim identitetom i slobodom uopće, nad istinom hrvatskoga naroda kao Božjega entiteta, ali i na nametnutu totalitarnu medijsko-politicku šutnju o tome nasilju. Eto širokoga polja djelovanja i pisanja za sve kojima je sloboda i mir i narodna dobrobit na srcu, tako i za Hrvatsko kulturno društvo Napredak i za sljedeće brojeve NapredkovaHrvatskoga narodnoga kalendara, odnosno godišnjaka, koji se na taj način može izravnije otvoriti Europi i svijetu. U duhu dia-logosa i svjetskoga etosa.

PRILOG:
SARAJEVSKA DEKLARACIJA
O HRVATSKOM JEZIKU, 28. 1. 1971.

Na inicijativu Mile Pešorde, Deklaraciju su još potpisali Vitomir Lukić, Nikola Martić, Veselko Koroman, Mirko Marjanović, Vladimir Pavlović i Stanko Bašić
Sadržaj ove izjave treba shvatiti kao sažet odgovor na pitanje koje je na nedavnom plenumu Udruženja književnika BiH postavio Lazar Amidžić, funkcionar Republičke konferencije SSRN BiH. Pitanje, samo po sebi, možda ne bi trebalo uzeti kao provokaciju, jer je upućeno s govornice jednog eminentnog kulturnog skupa, da ono nije bilo izneseno na erupciji optužbi za “laži” i najnižu vrstu političkog i kulturnog doušništva protiv “grupe hrvatskih pisaca” iz ove republike koji, po mišljenju Lazara Amidžiča, snose odgovornost za nepovoljnu deskripciju ovdašnjih kulturnih prilika u članku Grge Gamulina objavljenom u dvanaestom broju “Kritike”.
Cak da je ovakvo pitanje imalo čist upitni oblik, inspiriran intelektualnom radoz-nalošču i dobrom voljom da se istini pogleda u oči, odgovor na njega zahtijevao bi određene pretpostavke. Nema nikakve sumnje da treba odgovoriti na sva pitanja zainteresiranih promatrača sa strane, ali prije svega na ona idvorena i alaniiantna što ih postavka naša zbilja. Stoga ćemo mi s punom sviješću intelektualne književničke i ideološke obveze odgovoriti Grgi Gamulinu tek: kada se između kulture i politike ne bude stvarala barijera koja onemogućuje otvorenu, iskrenu i argumentiranu razmjenu mišljenja sa jasno deklariranih pozicija legalne nacionalno-kulturne pripadnosti;
kada neki predstavnici hrvatskog dijela kulture u političkim tijelima ne budu statisti po “nacionalnom ključu”, nego javni povjerenici iza čije uloge stoji određeni kulturni program;
kada se kadrovska struktura u kulturnim institucijama, izdavačkim kućama i glasilima javne komunikacije uskladi prema izbalansiranim nacionalnim interesima;
kada se takve pozicije ne budu koristile za naivno motivirane oblike kulturne diskriminacije (kao što je pokazala publikacija “Književni razgovori” u redakciji Izeta Sarajliča i s pogovorom Ivana Fogla);

kada se u jezičnoj praksi osjeti prisutnost zaključaka simpozija o jezičkoj toleranciji, a lektori prestanu vršiti masakr nad zapadnom varijantom hrvatskosrpskog jezika i konačno započne razgovor o našem jezičnom standardu;
kada u otkrivanju kulturnog nasljeđa Bosne i Hercegovine prevlada sistematski, programski i eruditivan stil rada, otvoren čitavoj kulturnoj javnosti, i kada se energije i novčana sredstva tog poduhvata ne budu trošili na djela lišena programskog opravdanja te ugledne fundacije, ili stručno promašena, umjesto da se angažiraju stručnjaci za još neistražena područja svih kultura naroda ove republike na ravnopravnoj osnovi;
kada Ivan Fogl, koji po nacionalnom paritetu predsjedava zajedno s vama skupovima u Republičkoj konferenciji Socijalističkog saveza, gdje se rješavaju sudbinska pitanja kulture, bude barem po profesionalnoj političkoj obavezi, ako ne po savjesti, odgovorio mladom hercegovačkom pjesniku Mili Pešordi zašto u materijalima za jedan službeni skup, izrađenim u vašoj instituciji, nisu, pored ostalih sličnih manifestacija, ni spomenuti Šimičevi susreti (znači li to da su oni diskvalificirani?);
kada ovoj kulturnoj javnosti prestanu dijeliti lekcije savjesti u kojima unitaristička psihologija poprima oblik agonije, koje se več na više skupova pojavljuju nepozvane i “kao gosti” zloupotrebljavaju gostoprimstvo, da bi ovo područje, otvoreno za demokratski slobodan razgovor o vlastitim problemima, pretvorile u poligon obračuna protiv jedne nacionalne i kulturne suverenosti s pozicija druge, u ulozi njenog eksponenta;
kada vi i vaši istomišljenici ustanete protiv nepravdi što su činjene istoj onoj kulturi, i istim tim ljudima koje ste optužili kao huškače i doušnike Grge Gamulina;
kada se u kulturi prestane nastupati u stilu arogantnog policijskog dušobrižništva, kako ste vi učinili u nekoliko navrata, sistematski, uporno mjereči dubinu javnog strpljenja;
kada bude sasvim jasno u čije ime vi govorite, jer se ova sredina ionako uz velike napore odupire pokušajima kulturne kolonizacije sa raznih strana, pa mora vjerovati u vlastite snage za izlaz iz vlastite krize. Nije potrebno da vas uvjeravamo da ona ima dovoljno intelektualnih i moralnih kapaciteta i da bi sasvim mogla bez usluga kakve su joj ponudili vaši istupi;
kada se desi (što bi možda bilo daleko bolje) da se pored Hasana Grapčanoviča, javi neki političar koji bi vam u ime napadnutog dijela hrvatske kulture odgovorio za javnom tribinom. Nama bi, u tom slučaju bilo daleko jednostavnije, jer bi to ostao dijalog političara koji izrazito, i valjda legalno, predstavljaju interese triju legalnih nacionalnih kultura. Na žalost, ta treča reakcija nije uslijedila, i mi se prihvaćamo političkog rizika da popunimo jedno beznadežno prazno mjesto u javnom predstavljanju vlastitih kulturnih interesa, ako je več neko drugi, a ne mi sami, morao da nas, razumije se u svrhe optužbe, podvede pod taj tako usputno određujući naziv ‘“grupe hrvatskih pisaca” kada bi ovakvi istupi bili barem javni i samo verbalni, jer ako oni dolaze od čovjeka političkog zvanja i utjecaja, bojimo se da je to mnogo opasnije zato što je on još uvijek u stanju da uradi više o gore od onoga što je rekao.

U tom slučaju i Grgi Gamulinu, i samoj javnosti mnoge stvari bile bi jasnije.
Kada ove pretpostavke budu ispunjene, onda ćemo mi s osjećajem zadovoljene pravde i dobrom osnovom za međusobno povjerenje raditi na vlastitim ki^il’ti^irriim’i i onom što nas u njima povezuje kao ljude koji su svojim bičem i svojom poviješću duboko ukorijenjeni u ovo tlo.
I tek tada ćemo moči da odgovorimo Grgi Gamulinu – ako on dotle bude živ.
* * *
U Hrvatskome slovu br. 980., na str. 5., 31. 1. 2014., s nadnaslovom „Stožerni nadnevak“, objavljen je članak „Sarajevska deklaracija o hrvatskom jeziku“, opremljen fotografijama svih potpisnika Deklaracije, koji u cijelosti glasi:
„Sarajevska deklaracija o hrvatskom jeziku je bila ‘sestrinska’ Deklaraciji o nazivu i položaju hrvatskoga književnoga jezika objavljenoj četiri godine ranije, 1967. godine.
Objavljena je u Sarajevu 28. siječnja 1971.
Inicirao ju je Mile Pešorda, a potpisala su ju sedmorica hrvatskih književnika iz BiH (Vitomir Lukič, Mile Pešorda, Nikola Martič, Veselko Koroman, Mirko Marjanovič, Vladimir Pavlovič, Stanko Bašic), zalažući se za hrvatsku nacionalnu i kulturnu suverenost i jednakopravnost s drugim narodima u BiH.
Javna izjava je dana u povodu političkoga napada na ‘grupu hrvatskih književnika’ na plenumu Udruženja književnika BiH koji se održao neposredno prije toga. U izjavi se upozorilo na stanovite pojave i probleme u odnosima koji vladaju u kulturnoj klimi Sarajeva, posebno među književnim stvarateljima, njihovu položaju, odnosima i sl.
Mile Pešorda je u Osvitu, br. 1-2, Mostar, 2010. Istaknuo: ‘Deklaracijom smo sedmorica nas branili pravo na neometan život i ime, u državi Jugoslaviji sustavno diskriminiranoga i zatiranoga, hrvatskoga jezika kao takvog, zauzeli se za demokratske standarde i stvarnu ravnopravnost hrvatskoga naroda i kulture s drugim narodima i nacionalnim kulturama u Bosni i Hercegovini. Deklaracijom smo izrijekom zagovarali nacionalnu i kulturnu suverenost te uzeli u obranu, netom rođenu, i kao ‘klerofašističku’ odmah difamiranu, književno-kulturnu manifestaciju Simićevi susreti.’
Njene potpisnike jugoslavenske su vlasti progonile, kao i potpisnike zagrebačke Deklaracije, no za razliku od zagrebačke, o sarajevskoj se u medijima i danas šuti.“
Izvor:

Mile Pešorda: U duhu dialogosa i svjetskoga etosa

——————————————————————————————-

Javni podatak o podpisnicima novounitarističke protuhrvatske DEKLARACIJE O ZAJEDNIČKOM JEZIKU.

Izvor: https://www.vreme.com/projekat/deklaracija-o-zajednickom-jeziku/

Deklaracija o zajedničkom jeziku

Lista 670 javnih ličnosti iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore koji pozivaju na ukidanje svih oblika jezične segregacije i jezične diskriminacije u obrazovnim i javnim ustanovama; zaustavljanje represivnih, nepotrebnih i po govornike štetnih praksi razdvajanja jezika PRILOG KULTURI SEĆANJA: Zaključci Novosadskog dogovora iz 1954 PRILOG KULTURI SEĆANJA: Bečki dogovor iz 1954

Suočeni s negativnim društvenim, kulturnim i ekonomskim posljedicama političkih manipulacija jezikom i aktualnih jezičnih politika u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji, mi, doljepotpisani, donosimo_

DEKLARACIJU O ZAJEDNIČKOM JEZIKU

Na pitanje da li se u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji upotrebljava zajednički jezik – odgovor je potvrdan.

Lista potpisnika

1. Dino Abazović, vanredni profesor, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

2. Dritan Abazović, poslanik u Skupštini Crne Gore, Građanski pokret URA, Ulcinj

3. Vladimir Arsenić, književni kritičar i urednik, Partizanska knjiga/ Časopis Ulaznica, Zrenjanin

4. Boban Arsenijević, profesor, Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu

5. Vladimir Arsenijević, pisac, Udruženje Krokodil, Beograd

6. Bojan Babić, pisac, Beograd

7. Mile Babić, profesor filozofije i teologije, Franjevačka teologija, Sarajevo

8. Bojan Baća, sociolog, doktorant na Univerzitetu Jork i istraživač u Laboratoriji za globalno digitalno građanstvo, Toronto

9. Amer Bahtijar, profesor filozofije, Centar za kritičko mišljenje, Mostar

10. Vladislav Bajac, pisac i izdavač, Geopoetika izdavaštvo, Beograd

11. Esad Bajtal, pisac, nezavisni istraživač, Sarajevo

12. Nikola Bajto, novinar, tjednik Novosti, Zagreb

13.Asja Bakić, književnica, Zagreb

14. Đorđe Balmazović, grafički dizajner, kolektiv Škart, Ljubljana/Beograd

15. Filip Balunović, politikolog, Beograd

16. Janko Baljak, filmski reditelj, redovni profesor Fakulteta dramskih

17. Snježana Banović, redateljica i sveučilišna profesorica, Akademija dramske umjetnosti, Zagreb

18. Ljiljana Banjanin, vanredni profesor, Departman stranih jezika i književnosti, Univerzitet u Torinu

19. Josip Baotić, lingvista, profesor emeritus, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu

20. Milan Barać, doktor nauka, lingvista, Filološki fakultet, Nikšić

21. Lana Barić, glumica, Zagreb

22. Svetislav Basara, pisac, Beograd

23. Almir Bašović, dramski pisac i docent na Filozofskom fakultetu u Sarajevu

24. Sandra Benčić, mirovna i ljudskopravaška aktivistkinja, Centar za mirovne studije, Zagreb, Hrvatska

25. Ivana Bodrožić, mag. filozofije, spisateljica, Zagreb

26. Tomislav Bogdan, doktor nauka, izv. prof. na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu

27. Ermin Bravo, glumac, Akademija scenskih umjetnosti, Sarajevo

28. Alida Bremer, doktorka nauka, autorica i prevoditeljica, Münster, Njemačka

29. Balša Brković, pisac, nezavisni dnevnik Vijesti, Podgorica

30. Boris Buden, publicist, EIPCP, Berlin

31.Ranko Bugarski, doktor nauka, lingvist, Beograd

32. Ahmed Burić, književnik, novinar, www.radiosarajevo.ba

33. Dragan Bursać, profesor filozofije i kolumnista, BUKA Portal, Banja Luka

34. Alice Copple-Tosić, prevodilac, Beograd

35. Darko Cvijetić, pjesnik i redatelj, Prijedor

36. Dušan Čavić, novinar i filmadžija, Ciklotron, Beograd

37. Ivan Čolović, antropolog, Biblioteka XX Vek, Beograd

38. Marinko Čulić, komentator tjednika Novosti, Zagreb

39. Bora Ćosić, pisac, Berlin

40. Nerzuk Ćurak, doktor nauka, politikolog, Sarajevo

41. Filip David, književnik, Beograd

42. Mia David, arhitekta, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad

43. Amra Delić, doktorka nauka, neuropsihijatrica i psihoterapeutkinja, Klinika za psihijatriju i psihoterapiju Medicinskog fakulteta Univerziteta Greifswald

44. Ajla Demiragić, doktorka nauka, teoretičarka književnosti, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu

45. Boris Dežulović, novinar tjednika Novosti, Paići

46. Ivo Didović, slobodni umjetnik, Düsseldorf

47. Zlatko Dizdarević, novinar i pisac, Sarajevo

48. Milena Dragićević-Šešić, redovna profesorka, UNESKO katedra za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu

49. Rade Dragojević, novinar, Zagreb

50. Daša Drndić, spisateljica, izvanredni profesor – anglist, u penziji, Rijeka

51. Ferida Duraković, spisateljica i lektorica b/c/h/s jezika, Sarajevo

52. Jasna Duraković, docentica na Fakultetu političkih nauka i aktuelna poslanica u Federalnom parlamentu BiH, Sarajevo

53. Sabaheta Duranović, doktorka nauka, neuropsihijatar, Psihijatrijska bolnica Kantona Sarajevo

54. Varja Đukić, glumica, član ansambla CNP-a i direktorica knjižare, Podgorica

55. Mirjana Đurđević, doktorka nauka, književnica i profesorka, Beograd

56. Vladimir Đurišić, pjesnik i muzičar, glavni i odgovorni urednik portala Proletter, Podgorica

57. Tatjana Đurišić-Bečanović, doktorka nauka, Filozofski fakultet, Nikšić

58. Heni Erceg, komentatorica tjednika Mladina, Ljubljana

59. Toni Gabrić, prof. filozofije i fonetike, novinar, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, Zagreb

60. Jasna Gajević, blogerka, Podgorica

61. Štefica Galić, urednica portala Tačno.net, Mostar

62. Jelena Gall, lektorka, Odsek za slavistiku, Cirih

63. Svetlana Gavrilović, politikolog, urednica Radničke komune Links, Beograd

64. Rajka Glušica, doktorka nauka, lingvistkinja, Filološki fakultet, Nikšić

65. Vladislava Gordić Petković, profesorka univerziteta, anglistkinja, književna teoretičarka i kritičarka, Novi Sad

66. Nataša Govedarica, dramaturškinja, Beograd

67. Zdravko Grebo, profesor emeritus Univerziteta u Sarajevu

68. Rajko Grlić, režiser, Zagreb

69. Tatjana Gromača, književnica i novinarka, Pula

70. Dinko Gruhonjić, doktor nauka, novinar, Odsek za medijske studije, Filozofski fakultet, Novi Sad

71. Zlatica Gruhonjić, profesor njemačkog, prevodilac, Udruženje Centar za

demokratiju i tranzicionu pravdu, Banja Luka

72. Nihad Hasanović, pisac, Sarajevo

73. Tarik Haverić, politolog, Sarajevo

74. Oto Horvat, pisac, Firenze

75. Srećko Horvat, lingvist i filozof, DiEM25, bez stalnog prebivališta

76. Aleksandar Hut Kono, pisac, London

77. Nedžad Ibrahimović, pisac, Tuzla

78. Saša Ilić, pisac, Udruženje LINKS, Beograd

79. Viktor Ivančić, novinar i pisac, Split

80. Željko Ivanković, književnik, Sarajevo

81.Ivan Ivanji, književnik, Beograd

82. Midhat Izmirlija, doktor nauka, docent, Pravni fakultet u Sarajevu

83. Božena Jelušić, profesorica književnosti, Budva

84. Bojana Jokić, aktivistkinja, NVO LGBT Forum Progres, Podgorica

85. Dejan Jović, redovni profesor Sveučilišta u Zagrebu i gostujući profesor Univerziteta u Beogradu, Zagreb

86. Jagoda Jurić-Kappel, doktorka nauka, lingvistica, Beč

87. Duška Jurišić, novinarka, Federalna televizija, Sarajevo

88. Adela Jušić, vizualna umjetnica, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

89. Dejan Kaludjerović, likovni umetnik, Beograd/Beč

90. Damir Karakaš, pisac, Zagreb

91.Mirjana Karanović, glumica, Beograd

92. Miroslav Karić, istoričar umetnosti, Remont – nezavisna umetnička asocijacija, Beograd

93. Dženana Karup Druško, novinarka, Sarajevo

94. Enver Kazaz, doktor nauka, profesor književnosti, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu

95. Željko Komšić, diplomirani pravnik, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH, Sarajevo

96. Snježana Kordić, doktorka nauka, lingvistica, Zagreb

97. Srdan Kosović, urednik portala Vijesti.me, Podgorica, Crna Gora

98. Boro Kontić, novinar, Media centar, Sarajevo

99. Bojan Krivokapić, pisac, Novi Sad

100. Pero Kvesić, pisac, Zagreb

101. Igor Lakić, doktor nauka, lingvista, Podgorica

102. Ante Lešaja, penzionirani redoviti sveučilišni profesor, Korčula

103. Andrea Lešić, doktorka nauka, profesorica komparativne književnosti, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu

104. Predrag Lucić, novinar i pisac, Split

105. Svetlana Lukić, novinarka, Peščanik, Beograd

106. Kristina Ljevak, novinarka, urednica časopisa Urban, Sarajevo

107. Alisa Mahmutović, lingvistica, Filozofski fakultet, Zenica

108. Brano Mandić, novinar i pisac, Podgorica

109. Olga Manojlović Pintar, istoričarka, Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd

110. Bojan Marjanović, pisac i novinar, magazin “Liceulice”, Beograd

111. Damir Marjanović, doktor nauka, redovni profesor Univerziteta u Sarajevu i Internacionalnog Burch Univerziteta u Sarajevu

112. Milan Marković, vanredni profesor, Biotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore, Podgorica

113. Nikola Marković, urednik dnevnih novina Dan, Podgorica

114. Tomislav Marković, novinar i pisac, Beograd

115. Dragan Markovina, povjesničar i publicist, Split

116. Ana Martinoli, vanredna profesorka, Fakultet dramskih umetnosti, Beograd

117. Vladimir Matijanić, novinar, Slobodna Dalmacija, Split

118. Svetlana Mesarević, novinarka, Peščanik, Beograd

119. Alen Mešković, pisac, Kopenhagen

120. Svebor Midžić, teoretičar, Beograd

121. Dejan Mihailović, prevodilac, urednik, Beograd

122. Đorđe Miketić, pisac, Od usta do usta, Beograd

123. Mirjana Mikić Zeitoun, profesorica sociologije i diplomirana etnologinja, Zagreb

124. Sanin Milavić, glumac, Sarajevo

125. Tanja Miletić Oručević, rediteljica, Mostar

126. Stevan Milivojević, Aktivista za ljudska prava, Podgorica

127. Igor Milošević, Asocijacija za demokratski prosperitet – Zid, Podgorica

128. Mirjana Miočinović, univerzitetska profesorka u penziji, Beograd

129. Marija Mitrović, slaviskinja, redovna profesorka u penziji, Università degli studi di Trieste

130. Josip Mlakić, pisac, Gornji Vakuf-Uskoplje

131. Nermina Mujagić, vanredni profesor, Fakultet političkih nauka Univerziteta

u Sarajevu

132. Asim Mujkić, profesor filozofije, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

133. Senadin Musabegović, doktor nauka, Filozofski fakultet, Sarajevo

134. Dino Mustafić, reditelj, Sarajevo

135. Nikola Nikolić, pisac, Podgorica

136. Aleksandar Novaković, pisac i dramaturg, Beograd

137. Fadila Nura Haver, književnica, Sarajevo

138. Branislav Oblučar, profesor, Filozofski fakultet, Zagreb

139. Nela Pamuković, feministička aktivistkinja, Ženska mreža Hrvatske, Zagreb

140. Teofil Pančić, novinar i pisac, Beograd/Novi Sad

141. Dejan Papić, izdavač, Beograd

142. Boris Pavelić, novinar, Zagreb

143. Jurica Pavičić, pisac, Split

144. Borka Pavićević, dramaturškinja, direktorka Centra za kulturnu dekontaminaciju, Beograd

145. Koča Pavlović, novinar i poslanik u Skupštini CG, Podgorica

146. Ana Pejović, prevoditeljica i koordinatorka Udruženja Krokodil, Beograd

147. Vuk Perišić, pisac i prevoditelj, Rijeka

148. Milutin Petrović, reditelj, redovni profesor univerziteta, Beograd, Srbija

149. Drago Pilsel, novinar i teolog, portal Autograf.hr, Zagreb

150. Marko Pogačar, pisac, Split

151. Darinka Pop-Mitić, umetnica, Beograd

152. Edo Popović, pisac, Zagreb

153. Boris Postnikov, publicist, tjednik Novosti, Zagreb

154. Aljoša Pužar, doktor nauka, kulturolog, Fakulteta za družbene vede, Ljubljana, Slovenija

155. Darka Radosavljević-Vasiljević, istoričarka umetnosti, Remont – nezavisna umetnička asocijacija, Beograd

156. Đuro Radosavović, pisac, Podgorica

157. Maja Raičević, aktivistkinja, Podgorica

158. Luka Rakčević, odbornik u Skupštini Glavnog grada, Podgorica

159. Saša Rakezić alijas Aleksandar Zograf, strip autor, Pančevo

160. Bogić Rakočević, književnik, Podgorica

161. Ksenija Rakočević, saradnica u nastavi na Filološkom fakultetu, Nikšić

162. Šerbo Rastoder, istoričar, Podgorica

163. Damir Rebronja, advokat, Kotor

164. Ana Ristović, pesnikinja, Beograd

165. Nenad Rizvanović, pisac i urednik, Zagreb

166. Vedrana Rudan, književnica, Rijeka, Hrvatska

167. Borka Rudić, Udruženje/udruga BH Novinari, Sarajevo

168. Elmir Sadiković, vanredni profesor, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

169. Ivana Sajko, knjizevnica, Zagreb

170. Jasna Samić, pisac, autor dokumentarnih filmova i pozorišnih predstava, Književna Sehara, Sarajevo – Pariz

171. Sanja Sarnavka, prof. komparativne književnosti I jugoslavenskih jezika I književnosti te aktivistkinja

172. Olja Savičević Ivančević, književnica, Split

173. Svenka Savić, profesorka emerita, psiholingvistkinja, Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu

174. Zarije Seizović, doktor nauka, redovni profesor, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

175. Nedim Sejdinović, novinar, Nezavisno društvo novinara Vojvodina, Novi Sad

176. Vildana Selimbegović, glavna i odgovorna urednica Oslobođenja

177. Mima Simić, samostalna umjetnica/književnica, Zagreb

178. Roman Simić, književnik, Dugo Selo

179. Marko Simonović, lingvista, Sveučilište u Utrechtu

180. Svetlana Slapšak, prof. dr u penziji, Ljubljana

181. Selma Spahić, rediteljica, umjetnička direktorica Internacionalnog teatarskog festivala MESS, Sarajevo

182. Tijana Spasić, književna kritičarka i novinarka, Beograd

183. Biljana Srbljanović, dramska spisateljica i vanredna profesorka, Fakultet dramskih umetnosti, Beograd

184. Srđan Srdić, književnik, Kikinda

185. Dragoljub Stanković, književnik, Beograd

186. Slavica Stevanović, univerzitetska saradnica i slobodna prevoditeljica, Univerzitet u Tibingenu

187. Dubravka Stojanović, istoričarka i profesorka, Filozofski fakultet, Beograd

188. Olivera Stošić Rakić, urednica književnih i tribinskih programa, Kulturni centar Beograda

189. Tanja Stupar Trifunović, književnica, Banja Luka

190. Jasna Šamić, spisateljica, Pariz-Sarajevo

191. Faruk Šehić, pisac i kolumnista, Sarajevo

192. Vehid Šehić, diplomirani pravnik, Forum gradjana Tuzle, Tuzla

193. Rade Šerbedžija, glumac

194. Danko Šipka, profesor, Državni univerzitet Arizone, Tempi

195. Slobodan Šnajder, književnik, otok Ploča, Trogir

196. Igor Štiks, doktor nauka, književnik i znanstveni suradnik Sveučilišta u Edinburgu

197. Adis Šušnjar, novinar, koordinator Udruženja BH novinari, Sarajevo

198. Elma Tataragić, doktorka nauka, filmska scenaristica i profesorica

199. Vesna Teršelič, mirovna aktivistica, Zagreb

20o. Marko Tomaš, novinar, žurnal.info

201. Ladislav Tomičić, novinar, Zagreb

202. Ante Tomić, pisac, Split

203. Jelena Trebješanin, magistrant na Studijskom programu za srpski jezik i južnoslovenske književnosti, smjer Nauka o jeziku, Nikšić

204. Lejla Turčilo, doktorka nauka, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

205. Lenka Udovički, glumica i rediteljka, Rijeka

206. Dubravka Ugrešić, književnica, Amsterdam

207. Daliborka Uljarević, politikološkinja, Centar za građansko obrazovanje (CGO), Podgorica

208. Vuk Uskoković, politikolog, Univerzitet Donja Gorica, Podgorica

209. Srđan V. Tešin, književnik, Kikinda

210. Emir Vajzović, docent, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

211. Hanka Vajzović, doktorka nauka, lingvistkinja, Sarajevo

212. Nenad Veličković, pisac, Sarajevo

213. Dragan Velikić, pisac

214. Srđan Veljović, fotograf, Beograd

215. Olga Vojičić-Komatina, viši saradnik s doktoratom (književni nauke), Filološki fakultet, Nikšić

216. Radina Vučetić, istoričarka, vanredna profesorka, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

217. Nikola Vučić, novinar, Sarajevo

218. Zoran Vučkovac, BASOC, Banja Luka

219. Nenad Vujatović, pisac, Bruxelles

220. Nikola Zečević, politikolog, Univerzitet Donja Gorica, Podgorica

221. Zdravko Zima, novinar i pisac, Zagreb

222. Sandra Zlotrg, lektorica i profesorica bosanskog, hrvatskog, srpskog kao stranog jezika, Udruženje za jezik i kulturu Lingvisti, Sarajevo

223. Aleksej Zorić, novinar i prevodilac (bivši urednik Srpske redakcije BBC-a), London

224. Jasmila Žbanić, režiserka, Deblokada, BiH

225. Miodrag Živanović, Filozofski fakultet, Banja Luka

226. Milena Berić, Konsultant za komunikacije i spoljne odnose, Udruženje KROKODIL, Beograd

227. Vladimir Arsenijević, Pisac, Udruženje Krokodil, Beograd

228. Ana Pejović, Prevoditeljica, Udruženje KROKODIL, Beograd

229. Lena Todorović, menadžer u umetnosti, Udruženje Krokodil, Beograd

230. Anel Kajić, Profesor njemačkog jezika, Mostar/BiH

231. Marija Pavlović, Beograd

232. Ivan Knežević IT inženjer, Wind d.o.o. / Univerzitet Mediteran, Bar / Crna Gora

233. Svetlana Rakočević, profesor srpskog jezika i književnosti, University of Westminster, London, United Kingdom

234. Amer Tikveša, Novinar, Sarajevo, BiH

235. Jasna Dimitrijević, filološkinja i spisateljica, Beograd

236. Ivana Radovic, Srbija

237. Žarka Radoja novinarka

238. Mirjana Kosic, Beograd/Srbija

239. Marijan Grakalić, pisac, Radio gornji grad, Zagreb, Hrvatska

240. Tanja Bresan, Berlin, Njemacka

241. Irene Ristic, rediteljka i psiholoskinja/vanr. prof., Hop.La!, FDU Univerzitet umetnosti u Beogradu, Beograd, Srbija

242. Boris Vidović

243. Stefan Stamenović, Student, Pirot, Srbija

244. Tatjana Mlađen

245. Ana Benačić, novinarka, Zagreb

246. Jana Dolečki, Teatrologinja, novinarka, dirigentica, HOR 29. NOVEMBAR, Beč, Austrija

247. Rastislava Mirković, Prevodilac, Berlin, Nemacka

248. Marko Ilinčić, Programer, P3 Serbia, Beograd / Srbija

249. Lejla Kalamujić, književnica, Sarajevo

250. Goran Denić, umetnik, Zemunski mali umetnički centar ZMUC, Beograd

251. Marijana Toma, istoričarka, Beograd, Srbija

252. Bojan Sič, Doktor nauka, Meteo-France, Tuluz, Francuska

253. Apsolutno saglasan, TV producent, Al Jazeera Balkans, Sarajevo-Banja Luka

254. Slobodan Marković, novinar

255. Branko Marović, IT rukovodilac, Računarski centar, Univerziteta u Beogradu, Beograd

256. Aleksandar Stević, Doktor nauka, istoričar i teoretičar književnosti, prevodilac, King’s College, Cambridge, Ujedinjeno Kraljevstvo

257. Zoran Đukanović, esejist i kritičar, Amsterdam

258. Korana Serdarević, Književnica i profesorica, Hrvatska

259. Ivana Mandić, Profesorka engleskog jezika, Jezički studio Ladybird, Beograd, Srbija

260. Aleksandra Bogdanovska, pravnica, Skopje/ Makedonija

261. Novica Milić, Profesor univerziteta, Fakultet za medije i komunikacije, Beograd, Srbija

262. Andrea Popov Miletić, Dipl. Komparatista, Freelance writer, Novi Sad

263. Nikola Joksimović, Arhitekta, Beč

264. Marija Martinić, doktor političkih nauka, savetnik, Ujedinjeni granski sindikati “Nezavisnost”, Beograd, Srbija

265. Jelena Dereta, Profesor engleskog jezika i književnosti, Lazarevac, Srbija

266. Vesna Crnogorac, dr informacijsko – komunikacijskih nauka, Centar za integritet Niš, Niš, Srbija

267. Željko Markuš, muzičar, N. Beograd Srbija

268. Branko Marković, Užice / Srbija

269. Svetolik Spasić, Lekar, Medicinski fakultet u Beogradu, Srbija

270. Saglasan, IT stručnjak, Vast.com, Beograd

271. Mila Manojlović, dramska umetnica, Beograda

272. ŠKART grupa multipraktični kolektiv, Dam-Daš, Beograd, Jugoslavija

273. Danica Jovičić Čizmić, Njemacka

274. Petar Batinić, književnik, Hrvatska

275. Vesna Bjedov, članica redakcije, Pesničenje DAM/DAS, Beograd

276. Bojan Aleksov, Vanredni professor, University College London, London, Velika Britanija

277. Andrijana Lazić, Beograd

278. Dejan Čančarević, Nastavnik srpskohrvatskog jezika i književnosti, Mašinska škola PANČEVO” Pančevo, Srbija

279. Milica Popović, politikološkinja, Sciences Po Paris i Fakultet za družbene vede Univerziteta u Ljubljani, Beograd/Ljubljana/Pariz

280. Srđan M. Jovanović, društveni naučnik, Univerzitet u Lundu, Švedska

281. Enes Prasko, Prosvjeta, Filozofski fakultet, Zenica/Bosna i Hercegovina

282. Zoran Vasiljević, Profesor hrvatskog ili srpskog jezika

283. Alen Brlek, pjesnik, Dugo Selo, Hrvatska

284. Sanja Vučetić, Dizajner, Little Spark, Beograd

285. Marija Šušter, Profesor svih tih jezika i književnosti, Srednja stručna skola, Bar Crna Gora

286. Katarina Ilić, ekonomista, Pančevo

287. Željka Mićanovic Miljković, Magistar grafike, Beograd

288. Vladimir Vukadinović, sveučilišni profesor u trajnom zvanju, pensioner, Osijek/Hrvatska

289. Snežana Ivanović, Beograd, Srbija

290. Aleksandra Hrib

291. Ivan Jocić, Grafički dizajn, Omnibooks, Beograd/Srbija

292. Svetlana Pešić, PR, Centar za građansko obrazovanje (CGO), Podgorica, Crna Gora

293. Ramiz Huremagić, pjesnik, BiH

294. UG, Oštra Nula, Banja Luka, BiH

295. Dalibor Plečić, književnik i pisac, Beograd

296. Goran Marinović, Magistar političkih znanosti, Wolfsburg, Njemačka

297. Lucija Sever, glazbenica, studentica Studija Dizajna, Zagreb

298. Tamara Zablocki, Novinarka Urban magazin, Diskriminacija.ba/Media Centar Sarajevo, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

299. Jovana Novković, Strukovna medicinska sestra, Privatna praksa – Ordinacija, Beograd

300. Andrijana Ristić, bibliotekar, Muzej primenjene umetnosti, Beograd, Srbija

301. Lovro Krnić, Antifašistički vjesnik, Zagreb

302. Saglasna, Bachelor komparativne književnosti, J.U. MES, Sarajevo/ BiH

303. Milan Mitrović, Softver Inženjer, Google Cirih, Švajcarska

304. SAGLASNA, docentica – anglistika Filozofski fakultet, Univerzitet u Tuzli, Tuzla, Bosna i Hercegovina

305. Marijana Markoska, Beograd/Srbija

306. Ammar Talić, Psiholog, Švedska

307. Aleksandar Stošić, Novinar, Free Lancer, Waterford/Irska

308. Amira Sadiković, prevoditeljica/univerzitetska nastavnica, Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

309. Ivana Baldasar Petrović, Profesorica stranih jezika, Zagreb

310. Jelena Stojković, Doktorand / naučnoistraživački saradnik, Univerzitet u Lajpcigu, Nemačka

311. Soraja Zagić, Politologinja, Sarajevo/ Bosna i Hercegovina

312. Dejan Stjepanović, Doktor političkih nauka, Université Catholique de Louvain / University of Edinburgh, Edinburgh

313. Dejan Kršić, dizajner i publicist, Zagreb, RH

314. Mirko Pagadur, Zagreb/Hrvatska

315. Sanda Šeta, prevoditeljica, Sarajevo, BiH

316. Aneta Lalić, Sociološkinja, Srpsko narodno vijeće, Zagreb/Hrvatska

317. Srđan Kravić, Student , Mostar

318. Spasa Aškrabić-Đurović, Profesor crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika, Osnovna škola, Ulcinj

319. Nađa Duhaček, predavačica i istraživačica, Centar za ženske studije, Beograd, Srbija

320. Veljko Bašić, recepcioner, HR

321. Enes Kurtović, Sanski Most / BiH

322. Lana Konjevoda, Udruzenje Nezavisnih stvaralaca i aktivista Geto, Banja Luka

323. Mladen Novaković. advokat, Beograd/Srbija

324. Tamara Ristić, Stomatolog, Stomatološki fakultet u Pančevu, Beograd

325. Ana Iričanin, Student, Stomatoloski fakultet Pančevo, Beograd, Srbija

326. Katarina Milanović, Student, Filološki fakultet, Nikšić, Podgorica

327. Maja Vujović, profesor engleskog jezika i književnosti, freelance, Srbija

328. Rajko Prkosovački, Bravar. Nezaposlen, Bečej, Srbija

329. Jelena Hajduković, IT Project Manager, Rijeka

330. Monika Perović Landeka, knjigovođa, Zagreb

331. Nevena Gojković Turunz, sociology, freelancer, Beograd/Srbija

332. Selma Asotić, Pjesnikinja, Udruženje za jezik i kulturu Lingvisti, Sarajevo

333. Damir Markovina, glumac i dramski pisac, HNK Zagreb, Zagreb

334. Marko Gavrilović, arhitekt, Šabac

335. Ladislav Babić, Čakovec, Hrvatska

336. Stefan Slavković, Novinar, Nedeljnik NIN, Beograd, Srbija

337. Nenad Spasojević, Student

338. Krsto Mijanović, Profesor srpsko-hrvatskog jezika,novinar i viši kustos NMCG Narodni muzej, Crne Gore, Cetinje, Crna Gora

339. Milena Popović, Nezaposlena, Kolašin

340. Bonkas Kikić, profesor, Agrokor, Zagreb

341. Bojan Šušter, diplomirani ekononista, Bar/Crna Gora

342. Ivan Nedeljov, veb dizajner, Pančevo / Srbija

343. Pajo Patak, strip junak, Walt Disney studios USA

344. Aleksandra Matijaš, mama, *Paštrićanac* d.o.o., Valjevo/Srbija

345. Aleksandar Nikolić, master profesor jezika i književnosti – srbista, Sremska Mitrovica, Srbija

346. Jan Šereš, Direktor, Busglobal Adriatic j.d.o.o., Umag/Hrvatska

347. Adnan Popović, Likovni umjetnik, www.adnanpopovic.at, Austrija

348. Ivana Nesković, Srbija

349. Iva Brdar, Dramaturg, Beograd

350. Vladimir Đorđević, reditelj, Media i reform centar Niš, Niš

351. Mario Ivančić, Informatičar, Ivanić Grad / HR

352. Toni Miličević , BA Arheologije, Mostar, BiH

353. Nesim Hrvanović, Glumac, Srbija

354. Marko Radulović, profesor književnosti i srpskog jezika, Regionalni centar Niš, Niš, Srbija

355. Miloš Mačkić, student, Novi Grad, Bosna i Hercegovina

356. Vera Keković, ljekar, Banja Luka; Republika Srpska, BiH

357. Aleksandar Bošković, Profesor, Columbia University, New York / USA

358. Rudolf Gergelj, Trgovac, Oluk d.o.o. , Darda/Hrvatska

359. Željko Vukčević, Magistar ljudskih prava i demokratije, Budva/Crna Gora

360. Ozren Kvarantan, Socijalni pedagog, Dom za djecu Maestral, Split, Hrvatska

361. Ivo Baras, dipl. inž. Matematike, Odjel stručnih studija Sveučilišta u Splitu, Split, Republika Hrvatska

362. Sanja Papo Kulić, profesor engleskog jezika i prevodilac, BiH

363. Srdjan Hercigonja, politikolog, Beograd

364. Iva Kosmos, Center for Southeast European Studies, University of Graz Ljubljana/Lošinj/Graz

365. Ivan Baričević, prof. hrvatskog jezika i književnosti, Hrvatska

366. Jelena Medan, Master političkih nauka, dipl. ekonomista, Beograd, Srbija

367. Svetlana Gavrilov, Naučnica, Memorial Sloan Kettering Cancer Center, New York, USA

368. Dalibor Mikić, tumač, Samostalan, Beč

369. Nadežda Lakić, Pančevo/Srbija

370. Branka Zebić, programer, Pošta Srbije, Pančevo, Srbija

371. Slobodan Franeta, Student, Crnogorski Studenti za slobodu, Podgorica, Crna Gora

372. Marija Ruzicic Ree, Profesor italijanskog jezika, Danska

373. Miloš Kostić, Arhitekta, Arhitektonski fakultet, Univerzitet u Beogradu, Beograd

374. Gorana Danon , veterinarka, Beograd

375. Stanko Vitas, ekonomista, umirovljenik, SLAVONSKI BROD, RH

376. Ines Tanović Sijerčić, magistra povijesti umjetnosti, Udruženje za kulturu i umjetnost Crvena Sarajevo, Bosna i Hercegovina

377. Ljubica Šljukić Tucakov, Diplomirana filološkinja opšte književnosti i teorije književnosti, Srbija

378. Jovana Đurović, Doktorantkinja, studije jugoistočne Evropem, Univerzitet u Notingemu Notingem (VB), Sombor (Srbija)

379. Ivan Romštajn , Zagreb, Hrvatska

380. Ena Berta, Rijeka/Hrvatska

381. Aleksandar Maćašev, vizuelni umetnik, Chromapost, New York City

382. Milan Bonačić, Kapetan duge plovidbe, Split, Hrvatska

383. Branislav Knežević, Novinar, Televizija Arenasport , Beograd, Srbija

384. Ljiljana Vodenski Pitesa, anglist/romanist, Nizozemska

385. Ivan Rako, sistem-inženjer, Srce, Zagreb, Hrvatska

386. Drljo Jelena, Trgovac, Bosna i Hercegovina

387. Mila Mašović-Nikolić, Dramaturg, Malo pozorište “Duško Radović”, Beograd

388. Nermin Muhić, Art Fotograf, BBK, Verl /Njemacka

389. Munir Kahrimanović, Profesor, Bosna i Hercegovina

390. Zoni Reper, Dječaci, Split

391. Dragan Grujičić, samostalni preduzetnik, “Vuk promet”, Banja Luka, RS-BiH

392. Marija Veličković, istoričarka umetnosti, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Beograd, Srbija

393. Nataša Tasić, Muzička teoretičarka, Niš

394. Ljubo Marićević, Softver inžinjer, Podgorica, Crna Gora

395. Sanja Lazić, novinar, menadžer u kulturi, Beograd, Srbija

396. Zeljko Komadina, Inženjer elektrotehnike, Valpovo/Hrvatska

397. Nikola Kobešćak, elektrotehničar, Dalekovod, Hrvatska

398. Predrag Trudić, Psihoterapeut, Ordinacija “Medijan”, Beograd, Srbija

399. Srđan Šegvić, Dipl.ing Elektrotehnike, Sarajevo / BiH

400. Igor Tomljenović, Samostalni umjetnik, Zagreb, Hrvatska

401. Dino Radoš, Hrvatska

402. Baldo Šutić, prof. biologije i kemije, Srednja škola Ploče, Gradac, Hrvatska

403. Valentina Brostean, ilustrator , freelance, Novi Sad / Srbija

404. Bisera Krstić, Diplomirani hemičar, Srbija

405. Doroteja Kirhmajer, magistar tehničkih znanosti u penziji, Zagreb/ Hrvatska

406. Senka Marić, književnica, portal strane.ba, Mostar, Bosna i Hercegovina

407. Srećko Pulig, novinar i publicist, Novosti, Zagreb/ Hrvatska

408. Zdenka Pakasin, Zagreb

409. Elena Krsmanović, Kriminološkinja

410. Milan Stojanović, Filmski producent SENSE Production, Beograd, Srbija

411. Goran Karanović, novinar i književnik, Mostar, BiH

412. Radenko Kosić, Inženjer informatike, Neretva.org, Hrvatska

413. Kristina Plečić, Bekarova

414. Cazim Alkovic, Ekonomoja, Islamska zajednica Bar, Bar / Crna Gora

415. Nebojša Jovanović, historičar filma, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

416. Jelena Petrovic, Student, New York, USA

417. Davorka Turk, Sociologinja, Centar za nenasilnu akciju Sarajevo/Beograd, Bosna i Hercegovina

418. dipl. filolog, bohemista, PharmaSwiss, Beograd/SRB

419. Dragana T. Veljković, Profesor srpskohrvatskoh jezika, Filozofski fakultet u Nišu , Niš, Srbija

420. Maja Rogić, Nastavnica matematike, Wellington College International Tianjin, Kina

421. Nina Simić, antropolog, Amsterdam

422. Andrej Benjak, Znanstvenik, Novigrad, Hrvatska

423. Dragan Mihajlović, Umetnik, Austrija

424. Nikolić Vladimir, Inženjer, Beograd/Srbija

425. Enida Kajtaz, profesor historije, Univerzitet “Džemal Bijedić” Mostar, Mostar, Bosna i Hercegovina

426. Ismar Lukač, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

427. Jovana Nastasijević

428. Franjo Lukenda

429. Jelena Jović, Profesor , Novi Sad, Srbija

430. Goranka Ivanšić, Umirovljenik, Osijek

431. Petar Kostić, nastavnik srpskog jezika i književnosti, muzički novinar, Srbija

432. Milica Sekulović, Pedagog, Filozofski fakulet, Beograd, Srbija

433. Irena Oparov, Profesorica klavira, Muzička škola Kosta Manojlović, Beograd, Srbija

434. Aleksej Kišjuhas, Sociolog, Filozofski fakultet u Novom Sadu, Novi Sad

435. Biljana Antić, filolog srbista, Beograd, Srbija

436. Veljko Lukić, Novinski pisac, Slavonski Brod, Hrvatska

437. Rešid Babović , Mostar BiH

438. Ana Bošnjaković, Diplomirani filozof, student master studija, Novi Sad/ Republika Srbija

439. Milena Mirkić, prevodilac, Beograd

440. Saša Dragojlo, novinar, Beograd/Srbija

441. Milos Katić, Kula/Srbija

442. Damir Pasagić, SW Engineer , Dornbirn, Austria

443. Nebojsa Jovanovic, Clinical Program Coordinator II , Medical College of Wisconsin Milwaukee, Wisconsin, USA

444. Tarik Abdulahovic, Ing.el., Chalmers University of Technology, Geteborg/Svedska; Tuzla/BiH

445. Igor Skendžić, videograf, TANJUG, Beograd/Republika Srbija

446. Saša Vidaković, Dizajner, SVIDesign, London, Great Britain & Sarajevo, Bosna i Hercegovina

447. Dzevad (Salko)Lojo, Penzioner, Zagreb, Hrvatska

448. Mirjana Stošić, Porodični penzioner

449. Srdjan Babić, Mc.sci. Upravljanje Državom, ICT Cyber security, Emirates Nuclear Energy Corporation, UAE

450. Radivoj Veljković, Medicinski tehničar, ZZHM B-PŽ, Nova Gradiška

451. Ivo Živković, ekonomist, banka, Zagreb, Hrvatska

452. Tanja Jelaska Popović, profesor, umirovljenik, Split, Hrvatska

453. Tamara Djurić, Novinar, Srpska televizijska mreža, Beograd, Srbija

454. Marko Velimir Kobak , nezaposlen, University of Toronto, Toronto, Kanada

455. Marina Veličković, Pravnica, Sarajevo

456. Ružica Pacletic, Penzioner, Rijeka

457. Nataša Kovačević, profesor univerziteta, Eastern Michigan University, Ypsilanti, USA

458. Davor Barać, dipl.ing.građ. PGP, Zagreb

459. Milovan Bačić, umirovljenik, Zadar, Hrvatska

460. Fahrudin Dino Avdibegović, Magistar medijskih nauka i historije, Vejle

461. Srpko Leštarić, prevodilac, slobodni umetnik, Beograd, Srbija

462. Aleksandar Krstić, Glumac, Narodno pozorište, Niš, Srbija

463. Miroslav Atanasković, diplomirani filozof, Beograd, Srbija

464. Milijan Ćustić, Zadar, Hrvatska

465. Branislav Sovilj

466. Hasiba Krupić, Profesorica sociologije, Sarajevo

467. Mirko Mihaljević, novinar, Zagreb, RH

468. Sandra Pajović, Novinar, Televizija Crne Gore, Podgorica, Crna Gora

469. Branimir Ivanagić, Sibinj, Hrvatska

470. Mirza Ćatibušić, Diplomirani glumac, Tuzla, Bosna i Hercegovina

471. Vlado Mladen, infomatičar-marketing, Siemens, Nürnberg, Njemacka

472. Ratibor Trivunac, Knjižar-antikvar i izdavač, Knjižarsko-izdavačka zadruga Baraba, Beograd, Srbija

473. Ivan Smolčić, profesor engleskog jezika, Industrijsko-obrtnička škola, Slavonski Brod

474. Ozren Štiglić prevodilac, freelance, Zagreb, Hrvatska

475. Aleksandra Milijić, filolog, Srbija

476. Ivana Nikolić, nastavnica srpskog jezika, Srbija

477. Nikola Đapić, Elektrotehničar, Hrvatska

478. Ana Zlatkov

479. Ilija Zipevski, grafički dizajner, Beograd, Srbija

480. Nataša Stoiljkovski, bibliotekar, Gradska narodna biblioteka “Žarko Zrenjanin”, Zrenjanin, Srbija

481. Ivan Tasić, Niš

482. Ibro Hasanović, likovni umjetnik, Sarajevo, Bosnia i Hercegovina

483. Dino Rastoder, Politikolog, Bar, Crna Gora

484. Damir Ugljen, Arheolog, Mostar, BiH

485. Ana Rakin, molekularni biolog i fiziolog, Beograd, Srbija

486. Marko Radeljić, Povjesničar, Zagreb/Hrvatska

487. Dušan Gojkov, Književnik, Balkanski književni glasnik, Beograd, Srbija

488. Boško Igić, Student, Bela Palanka, Srbija

489. Marko Berar

490. Dušan Milošević, doktorand, korisnik početne obuke, Pravni fakultet/Pravosudna akademija Kruševac/Republika Srbija

491. Miloš Ristić, Advokat, Ristić & Partneri, Novi Sad, Beograd

492. Ivan Manojlović, kustos, Muzej Jugoslavije, Beograd, Srbija

493. Jagoda Šimac Despotović, profesorica hrvatsko-srpskog jezika, književnica, Sinj/Hrvatska

494. Viktoriana Kostov, Designer, komiška, Zadar

495. Mesud Peco, Liječnik u mirovini, Umirovljenik, Hrvatska

496. Lana Bastasic

497. Nataša Prljević, Vizuelna umetnica, New York, NY

498. Gordana Gogic-Janjić, Prevodilac

499. Danijela Medaković, Učitelj

500. Saglasna sam Ing, PhD, duhodce, Prag, Češka republika

501. Jasmina Nocić , Profesor srpskog jezika, Osnovna škola “Dobrila Stambolić”, Niš, Srbija

502. Nenad Isailović, Pravnik, MEDICOM DOO, Šabac

503. Nera Mešinović, Studentica, Filozofski fakultet, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

504. Mirko Baučić, Omiš, Hrvatska

505. Vesna Mališić, novinar, nedeljnik NIN, Beograd Srbija

506. Vladana Vasić, Pravnica, Sarajevski otvoreni centar, Sarajevo, BiH

507. Pavle Stanojević, dipl.inž, Srbija, Zaječar

508. Ljubomir Paškvan, Dipl.iur., u penziji, Kostrena, Hrvatska

509. Nikola Visković, profesor emeritus, Sveučilište u Splitu

510. Ognjenka Finci, profesorica Arhitektonskog fakulteta i Akademije likovnih umjetnosti, Sarajevo

511. Ivan Grobenski, Student, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb

512. Branko Gavrić, Grafički dizajner i illustrator, Beograd

513. Lana Krstić, urednica, Buybook, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

514. Aleksandra Lekić, novinar-saradnik, UGS NEZAVISNOST, Srbija

515. Ružica Savčić, Ekonomista, Univerzitet Kipra, Nikozija

516. Dr Nikola Vuletić, liječnik, Švicarska

517. Tamara Trikić Visković, novinar, Beograd, Srbija

518. Vladimir Ristivojević, Srbija

519. Kunta Kinte, KK, Crna, Njujork

520. Selma Raljević, doktorica književnohistorijskih nauka, docentica, anglistkinja, Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru, Mostar, Bosna i Hercegovina

521. Karlo Brljačić, SSS, Extra divers worldwide, Zagreb, Hrvatska

522. Vesna Milosavljević, novinar , SEEcult.org, Beograd, Srbija

523. Karlo Basta, Mizantrop i docent politologije , Memorial University of Newfoundland, St. John’s

524. Adnan Bajramović, Ekonomist, Sarajevo, BiH

525. Bojan Rastovac, diplomirani istoričar, Laktaši, Bosna i Hercegovina

526. Kosta Jovanović, Beograd, Srbija

527. Ivancica Djerić, Književnica, Toronto, Kanada

528. Feđa Zahirović, Glumac, Nezaposlen, Tuzla, BiH

529. Stjepan Renje, Biolog, Šibenik, Hrvatska

530. Nemanja D. Milinović, Jezički kouč, belgradelanguagecoach.com, Beograd, Srbija

531. Jelena Bosanac, glumica i pozorišni pedagog, Beograd, Srbija

532. Vladimir Bulić, dipl. ing. stroj., BULIĆ zastupanje u osiguranju, Kaštel Sućurac, Republika Hrvatska

533. Matija Stampfel, Specijalist Marketinga

534. Prof. dr Nebojša Petrović, Socijalni psiholog, Univerzitet u Beogradu, Beograd, Srbija

535. Vesna Pešić, sociolog u penziji, Beograd, Srbija

536. Vesna Cakeljić, profesor univerziteta, književni prevodilac, Fakultet organizacionih nauka, Beograd, Srbija

537. Ivan Škrljac, Petrinja, Hrvatska

538. Mario Marinić, tv montažer, HRT, Zagreb, Hrvatska

539. Violeta Bugarin, RH, Lisboa

540. Prof. Dr. Eliezer Papo, univerzitetski professor, Ben-Gurion University of the Negev, Beer-Sheva, ISRAEL

541. Ksenija Simović

542. Milica Mima Ružičić-Novković, lingvistkinja, doktorantkinja rodnih studija, Centar ŽIVETI USPRAVNO, Novi Sad/Srbija

543. Nevena Veselinović, Senior policy officer, Department of Social Security Valletta, Malta

544. Neven Mehinagić, Kulturni aktivist Interart Kids, Beograd, Srbija

545. Ivana Čorić, Magistra psihologije, sveučilišni specijalist javnog zdravstva, polaznica diplomskog studija kognitivne lingvistike i južne slavistike i slobodna prevoditeljica Zagreb

546. Hrvoje Gotovac, profesor matematike i informatike , Split / Hrvatska

547. Vladimir Manojlović, reditelj pensioner, Srbija

548. Ernad Osmić Pisac, Brčko, BiH

549. Tanja Brzaković, Filmska rediteljka, Beograd, Srbija

550. Ida Hamidović, Urednica, Buybook, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

551. Goran Kancijanić, ekonomista, Adria Trade b.v., Split, Hrvatska

552. Nataša Salapura Pavlačić, magistra interkulturalne komunikacije, Karlovac

553. Bojan Ristović, Inženjer Elektrotehnike za Audio Tehnologije, Pančevo

554. Goran Stamenić, pesnik, Novi Sad

555. Branka Dragović Savić, novinarka, Novi Sad

556. Barbi Markovic

557. Sead Porobić, Docent, Univerzitet Hamburg , Njemačka

558. Ljubomir Batinić, Penzioner, Bosna i Hercegovina

559. Vitomir Kovanović, Doktorski student, Univerzitet u Edinburgu, Edinburg, Velika Britanija

560. Gordana Milovanović, ekonomski tehničar, Beograd Srbija

561. Ivan Božić, Politikolog, Srbija

562. Vojko Stanić

563. Vojislav Pejović, neurobiolog i pisac, Evanston, IL, USA

564. Momčilo Radovanović, Marketing Menadžer, KAO Germany, Nemačka

565. Ivica Pavlačić, Frizer, Merlinka doo, Karlovac, Hrvatska

566. Aleksandra Trifunović, marketing menadžer, RE:Design, Banja Luka, BiH

567. Biljana Maslovarić, Profesorka, Filozofski fakultet, Nikšić, Crna Gora

568. Antun Ciglenečki, Lipik, Hrvatska

569. Tomislav Šapić, Šumar, GIS tehnolog, predavač, Sveučilište Lakehead, Thunder Bay, Kanada

570. Mateja Bilandžija, Studentica prava, Zagreb , Hrvatska

571. Predrag Živković, Poštar, Canada Post, Edmonton, Kanada

572. Almir Imsirević, Dramaturg, Akademija scenskih umjetnosti, Sarajevo, BiH

573. Lejla Čamdžić, Istraživački novinar, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

574. Goran Marković, profesor univerziteta, Pravni fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Bosna i Hercegovina

575. Maja Lukić, pesnik/advokat, New York, NY, USA

576. Jelena Tatomir, Inženjer, Arcadis, Belgija

577. Isidora Radonjić, Istoričarka, Centar za monitoring i istraživanje – CeMI, Podgorica, Crna Gora

578. Slobodanka Desančić Šiljković, Antropolog, Banja Luka, BiH

579. Martina Mijušković, znanstvenica, Genomics England, London, Velika Britanija

580. Sven Milekić, Zagreb, Hrvatska

581. Danijel Rajić, student, Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Sarajevu, Fojnica, Bosna i Hercegovina

582. Selma Pezo-Goettlicher, profesor engleskog jezika, Frankfurt, Njemacka

583. Sava Kuzmanović, prevodilac, Novi Sad

584. Saša Handžić, Glumac, Bosansko narodno pozorište Zenica, Zenica, BiH

585. Milan Grahek, Dipl.ecc, Umirovljenik, Kutina, Hrvatska

586. Aida Bajraktarević, srednjoškolski professor, Prva gimnazija u Zenici, Zenica, BiH

587. Branimira Mrak, Profesorica, Zagreb

588. Hadis Kurtović, Socijalni pedagog, Bihać

589. Edis Tatlić, dr.med. specijalista ortopedske hirurgije, Kantonalna bolnica Bihać, Bihać BiH

590. Miodrag Kovačić, građanin, Beograd, Srbija

591. Darko Labudović, roditelj

592. Bruna Kovačević, Arhitekt, Split, Hrvatska

593. Ante Gašpar, narodni ljekar/fitotaromaterapeut, Vrgorac, Hrvatska

594. Ognjen Kojanić, Doktorand, University of Pittsburgh, Pittsburgh, PA, USA

595. Svetlana Vuković, Centar za odgovornu demokratiju COD Luna, Rudo, BiH

596. Miloš Žerajić, Magistar dramske pedagogije, Mostar

597. Srđan Martinović, IT Manager, CSOB, Prag, Česka

598. Ljiljana Ilić, Filolog za nemački jezik i književnost, Centar za promociju nauke, Beograd, Srbija

599. Davor Delić, Stručni specijalist inženjer građevinarstva, Javni službenik, Karlovac, Hrvatska

600. Smilja Savin, administrativni referent, Kaštel Lukšić, Hrvatska

601. Čedo Vučković, Doktor medicine, KCS, Beograd, Srbija

602. Filip Despotović, Podgorica, Crna Gora

603. Davor Špišić, pisac, Osijek

604. Jelena Lalatović, diplomirani profesor jezika i književnosti Filološki fakultet, Beograd, Srbija

605. Vuk Vuković, producent, docent, Fakultet dramskih umjetnosti, Crna Gora

606. Saša Blagus, dr.sc. fizičkih znanosti, viši znanstveni suradnik Instituta “Ruđer Bošković”, Zagreb, Zagreb, Republika Hrvatska

607. Olivera Cangalovic, Administrativni slušbenik, škola, Beograd, Srbija

608. Jasminka Petrović, pisac za decu i mlade, Udruženje OK-Obrazovanje i kultura, Beograd, Srbija

609. Sabina Sabolović, kustosica, WHW Zagreb

610. Mario Jarki, Socijalistička radnička partija Hrvatske, Vrbovec, Hrvatska

611. Predrag Dobrijević, crtač, Novo mesto, Slovenija

612. Antonio Mihajlov, LGBTI activist, Subverzivan front, Makedonija

613. Đorđije Đukanović, Filološki fakultet, Nikšić

614. Aleksandra Radojevic , Revizor, BDO doo Podgorica, Podgorica/Crna Gora

615. Ana Maria Tasić, Srednjoškolka, Oštra Nula, Banja Luka, BiH

616. Marijana Cvetković, kulturna radnica, Beograd, Jugoslavija

617. Marko Kovačić, Institut za društvena istraživanja

618. Boris Ristović, Istoričar, Zabjelo, Crna Gora

619. Čarna Brkovicć, socijalna antropološkinja, Diplomska škola za studije istočne i jugoistočne Evrope Podgorica/Regensburg

620. Jasminka Pozek-Bozuta, Glumac-lutkar, Bosna i Hercegovina

621. Sandra Đukić, Dizajner/umetnik/educator, samo-zaposlena, Srbija

622. Nenad Nikolić, Vozač, Požarevac, Srbija

623. Hrvoje Šimičević

624. Daniel Lončar, glumac-lutkar, Split, Hrvatska

625. Ivana Bogićević Leko, Beograd, Srbija

626. Lidija Stoičević, turizmolog, Beograd, Srbija

627. Sabahudin Hadžialić, Doktor medijskih i komunikoloških nauka, Istaknuti samostalni umjetnik – književnik i slobodni novinar, Sarajevo

628. Milica Milonjić, politikološkinja, Podgorica

629. Jelena Petrić

630. Aleksandar Obradović, istraživač, Philopolitics, Beograd

631. Stefan Vukotić, Politolog, Buljarica

632. Goran Subotić, dipl.ing., TWP – ZT _ GmbH, Wien, Austria

633. Tijana Vrtelova, Profesor španskog jezika i hispanskih književnosti, Beograd, Srbija

634. Ivan Raić

635. Sonja Premasunac, ekonomist, economist, Banka, Pula, Hrvatska

636. Đura Ćurčić, Novi Sad, Srbija

637. Aleksandar Milentijević, Programer, Hesteel Srbija, Smederevo, Srbija

638. Slavenko Sucur, Vlasnik, Hostel old town, Kotor, Crna Gora

639. Miloš Brajković, student, Elektrotehnički fakultet Podgorica, Podgorica

640. Milica Leković, Arhitekta, Madrid, Španija

641. Giorgio Fruscione, Novinar, East Journal

642. Boris Rabar, Autolakirer, Rijeka, Hrvatska

643. Antonije Nino Žalica, pisac, Amsterdam, Nizozemska, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

644. Duško Malešević, politolog, Nacionalni pripremni komitet BiH za XIX Svjetski festival omladine i studenata, Gradiška, Bosna i Hercegovina

645. Marin Rosić, Grafičar, Taksi Rondo, Ljubljana Slovenija

646. Dina Bajrektarević, Student, Tuzla

647. Aleksandra Sekulić, kulturolog, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Beograd

648. Sara Majdov, nezaposlena, St Louis, MO

649. Kenan Buturović, Arhitekt, Coning doo Sarajevo, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

650. Igor Todorović, Novinar i prevodilac, Beograd

651. Ana Isakovic, urednica arhiva u Centru za kulturnu dekontaminaciju, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Beograd, Srbija

652. Ivana Djoković, Sopran Stadttheater Klagenfurt, Klagenfurt

653. Ratko Trupčević, slavist, Filozofski fakultet, Zagreb

654. Nemanja Vaci, Senior Scientist (predoctoral fellow), Alpen-Adria University Klagenfurt Klagenfurt, Austria

655. Stanislav Marković, Informatičar, Brisel

656. Vladimir Cvijanović, Doktorat iz ekonomije, nezavisni istraživač, Bruxelles, Belgija

657. Karmen Lončarek, Sveučilišni professor, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, Rijeka, Hrvatska

658. Vesna Nikolić, Bankarski činovnik, Banka, Požarevac, Srbija

659. Marija Runić, doktorka nauka, lingvistkinja Filološki fakultet, Banja Luka, Bosna i Hercegovina

660. Mirjana Marković, PR, Trust agency doo, Podgorica, Crna Gora

661. Vladimir Sestovic, Projektni menadžer, European Civic Forum, Pariz, Francuska

662. Samra Šabanović, Fotograf, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

663. Susan Curtis-Kojakovic, Urednica i spisateljica, Istros Books, London

664. Jelena Kručičanin, profesorka srpskog jezika i književnosti , Treća beogradska gimnazija Beograd, Srbija

665. Željko Bilić, bauštelac, Hrvatska

666. Bruno Vignjević, student, Filozofski fakultet u Rijeci, Rijeka, Republika Hrvatska

667. Milica Pekić, Istoričar umetnosti, Beograd

668. Vanja Ilić, Ekonomista, Beograd

669. Vuk Vukmirović, Filmski i tv montažer, Novi Sad, Srbija

670. Vukan Karadžić, Srbija

Odgovori