„Trideset godina od početka Domovinskog rata od presudne je važnosti stvaranje svih preduvjeta za rješavanje otvorenih pitanja, a posebno nestalih. A to je dužnost odgovorne i predane države, države koja poštuje svoje žrtve, koja ima osjećaj za humano, moralno i pravedno,“ istaknuo je predsjednik Vlade, poručivši da hrvatska Vlada nikada neće posustati u potrazi za nestalima
Ovogodišnje obilježavanje Međunarodnog dana nestalih osoba održano je 30. kolovoza u Zagrebu pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja, a uz članove obitelji nestalih hrvatskih branitelja i civila obilježavanju su nazočili predsjednik Vlade Andrej Plenković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Željko Reiner, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved sa suradnicima, potpredsjednik Hrvatskog sabora Miroslav Škoro, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić-Radman te ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica, gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, saborski zastupnici te predstavnici Crvenog križa i drugi uzvanici.
Tim povodom u organizaciji Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskoga rata te Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskoga rata održan je prigodan program u Kongresnoj dvorani „Gastro Globus“ u sklopu kojega su se obratili organizatori te potom i najviši uzvanici.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković izrazio je poštovanje obiteljima koje već gotovo 30 godina tragaju za svojim najmilijima te istaknuo kako je za Hrvatsku je ovo uistinu bolan dan.
„Dirnut sam vašom snagom vašom snagom, hrabrošću i ustrajnošću. Vaši nestali članovi obitelji, vaše životne sudbine, slike i uspomene koje nosite u srcu i duši, vaša nada, izvor su, poticaj, ali i trajna obaveza hrvatskoj Vladi ni svim institucijama za snažan angažman u pronalaženju svih osoba nestalih u Domovinskom ratu i za rasvjetljavanje svake pojedinačne sudbine,“ kazao je, dodavši kako činjenica da smo se 25 godina nakon završetka rata okupili u ovolikom broju ukazuje na svu težinu i složenost pitanja nestalih.
Istaknuo je dosadašnje napore i postignuća u tom pogledu te posebno zahvalio potpredsjedniku Vlade i ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu i njegovim suradnicima. Podsjetivši da je Vlada u proteklom mandatu unaprijedili statusna prava obitelji nestalih hrvatskih branitelja, najavio je uređenje prava civilnih stradalnika iz Domovinskoga rata kojim će se unaprijediti i prava obitelji nestalih civila.
„Trideset godina od početka Domovinskog rata od presudne je važnosti stvaranje svih preduvjeta za rješavanje otvorenih pitanja, a posebno nestalih. A to je dužnost odgovorne i predane države, države koja poštuje svoje žrtve, koja ima osjećaj za humano, moralno i pravedno,“ istaknuo je predsjednik Vlade, poručivši da hrvatska Vlada nikada neće posustati u potrazi za nestalima, te zaključio: „Učiniti ćemo sve, u suradnji s vama, da dođemo do informacija, da i u ovom mandatu napravimo iskorake za ovaj preostali broj ljudi čiju sudbinu želimo doznati, kako bismo olakšali vama koji živite s tom patnjom zadnjih skoro trideset godina. Jer je Domovinski rat kamen temeljac suvremene i demokratske Hrvatske, naše slobode i, unatoč svim izazovima, koje nosi ovo današnje vrijeme, ovo je tema koja nikada neće prestati biti prioritet hrvatske Vlade i hrvatskih institucija.“
I potpredsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner istaknuo je kako nikada ne smijemo posustati u traženju dok se ne sazna sudbina i zadnjeg s popisa osoba nestalih u Domovinskom ratu.
Gradonačelnik Grada Zagreba Milan Bandić izrazio je zahvalnost članovima obitelji što su se ponovno okupili u glavnom gradu Hrvatske, gdje se po treći put obilježava ovaj dan. Prisjetivši se stradanja u Domovinskom ratu kao posljedice velikosrpske agresije, kao i pobjede u obrani i oslobađanju naše domovine, pozvao je na suradnju svih u dostizanju istine i pravde. „Nema mjesta mržnji, oprostiti trebamo, ali zaboraviti nećemo i ne smijemo!“, poručio je, zaključivši kako ćemo i tu bitku zajedno dobiti.
Voditeljica nacionalne službe traženja Hrvatskog crvenog križa Vesna Krivošić kazala je da Crveni križ svakodnevno radi na otvorenim zahtjevima za traženje jer je još uvijek previše obitelji koje nemaju nikakve informacije o najmilijima.
Predsjednica Saveza Ljiljana Alvir izrazila je zadovoljstvo suradnjom s Vladom i resornim ministarstvom te nadležnim institucijama, kao i nezadovoljstvo politizacijom pitanja nestalih osoba s ciljem manipuliranja i stranačkih obračuna.
Pozvala je državne institucije da pojačaju pritisak na Srbiju i Europsku uniju kako bi pomogli obiteljima u pronalasku svojih najmilijih, a građane koji imaju saznanja o sudbini nestalih da se ohrabre i pomognu u njihovom pronalasku. U ime članova obitelji nestalih branitelja i civila pozvala je sve na konsenzus u rješavanju tog najtežeg humanitarnog pitanja.
U ime Zajednice udruga civilnih stradalnika Domovinskog rata obratila se članica Zajednice Ivana Marinović, koja je u emotivnom govoru istaknula kako su civilne žrtve dugi niz godina bile zanemarene te izrazila uvjerenje da je napokon došlo vrijeme za drugačiji odnos i pristup toj stradalničkoj populaciji. „Rušenje prepreka na tom putu zadaća je svih nas kojima je traganje za istinom primarna zadaća,“ kazala je, zaključivši: „Danas na Međunarodni dan nestalih osoba važno je istaknuti da vjerujemo u sve napore naše države u rješavanju ovog teškog pitanja i nadamo se uspješnijoj i većoj spremnosti na suradnju Republike Srbije. Pitanje je to političke volje, ali i one iskrene ljudske volje za boljom budućnošću.“
Članica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata Veronika Soldo predstavila je rezultate ankete provedene u sklopu projekta „Djeca rata – nečujni krik“, ukazavši na psihološke i zdravstvene probleme koja imaju mnoga od te „djece rata“ koji su danas odrasli ljudi. Istaknula je kako je proces traženja za obitelji zapravo izrazito stresan te kako sve više roditelja umire ne saznavši istinu o svojoj djeci, poručivši: „Mi mladi moramo nastaviti njihov put. Moramo tražiti istinu, naše nestale članove obitelji.“
Svi su u svojim obraćanjima apelirali na one koji imaju informacije i bilo kakva saznanja o nestalim osobama ili prikrivenim grobnicama da ih podijele s nadležnim tijelima kako bi se rasvijetlila sudbina još 1069 osoba za kojima se traga. U sklopu programa emitirana je i audiovizualna kompilacija izjava članova obitelji nestalih osoba snimljenih za 24sata, medijskog pokrovitelja ovogodišnjeg obilježavanja.
Nakon središnjeg programa održana je i konferencija pod nazivom „Pravo obitelji na istinu – pravo nestalih na identitet“ u sklopu koje je pomoćnik ministra Stjepan Sučić predstavio aktivnosti iz djelokruga rada Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja usmjerene na pronalazak nestalih osoba.
Zaključno se članovima obitelji nestalih hrvatskih branitelja i civila obratio ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je istaknuo kako je rješavanja sudbine nestalih osoba prioritet u radu resornog ministarstva i Vlade.
„U partnerstvu zajedno s vama učinili smo veliki iskorak. Nažalost, ni ja nisam zadovoljan i neću biti dok ne pronađemo i posljednju osobu iz Domovinskog rata. Naša misija i vizija je odgovoran i sustavan pristup rješavanju tog problema,“ istaknuo je, dodavši da je to „prvorazredno humanitarno pitanje s kojim se liježemo i ustajemo i mi koji tom pitanju pristupamo ljudski, a ne trendovski.“
Zatvarajući konferenciju, poručio je da će i nadalje ustrajati u ishođenju informacija i protokola od Republike Srbije kako bi se napokon saznalo gdje su posmrtni ostaci ubijenih, kao i sudbina svih za kojima se traga već gotovo 30 godina.
Povodom Međunarodnog dana nestalih osoba polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod spomenika Glas žrtve – zid boli na Gradskom groblju Mirogoj i kod Kenotafa na Krematoriju počast su odala izaslanstva Predsjednice Republike, Hrvatskog sabora i Vlade zajedno s predstavnicima udruga članova obitelji nestalih hrvatskih branitelja i civila.
Međunarodni dan nestalih osoba u Republici Hrvatskoj obilježava se od 2002. godine, a od ove godine 30. kolovoza proglašen je i spomendanom te je prvi put obilježen i Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu.