Rođendan bl. Alojzija Stepinca i prva godišnjica postavljanja njegova spomenika pred katedralom Uzvišenja sv. Križa, proslavljeni su svečano u srijedu 8. svibnja u Sisku.
U organizaciji župe Budaševo i u suradnji s Koordinacijom udruga proisteklih iz Domovinskog rata Sisačko-moslavačke županije program obilježavanja započeo je snimanjem 664. milenijske fotografije Šime Strikomana, zatim je održana i promocija glazbenog video spota pjesme „Blaženi Alojzije“. Ovu autorsku pjesmu izvode ovogodišnji prvopričesnici iz Budaševa, tekst je napisala učiteljica Ljiljana Slunjski, a pjesmu uglazbio Leon Pavlović.
Tom prigodom i svečano misno slavlje u katedrali predvodio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu s generalnim vikarom mons. Markom Cvitkušićem, župnikom iz Budaševa Krešimirom Bulićem i desetak svećenika.
Na početku homilije biskup je podsjetio na riječi pape sv. Ivana Pavla II. koji je rekao kako je Stepinac „najsvjetliji lik Crkve u hrvatskom narodu“. Biskup je istaknuo i kako njegovo svjetlo doista obasjava sve nas, sav naš narod jer je ostavio velik svijetli trag svojih dobrih djela po kojima je zavrijedio ne samo spomenike, nego i poštovanje čitavoga našeg hrvatskog naroda. „Drago mi je, mogu reći, što često vidim kako pred njegovim spomenikom na našem Trgu zastanu vjernici, prekriže se i pomole. To je znak da ga naši ljudi doživljavaju kao svijetli lik, kao sveca kojem se mole i u čiji se zagovor utječu“.
U Velikom Kaptolu sisačkoj publiciknjigu i film”OTETO DJETNJSTVO” predstavili su predsjednik Ramske zajednice u Zagrebu Mato Fofić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Kutini Dragutin Pasarić i vlč. Pavo Crnjac koji je porijeklom iz Rame. Na početku je sve okupljene pozdravio je sisački biskup Vlado Košić, zahvalivši gostima na dolasku.
U knjizi i filmu prikazano je spašavanje ratne siročadi iz područja Rame u BiH, nakon stravičnih pokolja partizana i četnika 1942. godine i gladi 1943.godine, kada je zvjerski ubijeno 1700 Hrvata i spaljen samostan na Šćitu.
Djeca iz Rame, njih oko 700, poslana su na prehranu i zbrinuta su pretežno kod obitelji u Moslavini, u Kutini i Repušnici i po dječjim domovima u Hrvatskoj.
Ogromnu ulogu u zbrinjavanju djece i to ne samo Hrvata, već i Srba, odigrao je kardinal Stepinac.
U filmu se živući svjedoci detaljno prisjećaju svojih tragičnih sudbina, odlaska iz svojih obitelji iz Rame i udomljavanju u Hrvatskoj. Mnogi od njih trajno su ostali živjeti ovdje a samo manji broj se vratio u Ramu.
Članovi Hrvatskog žrtvoslovnog društva nazočili proslavi 121. rođendana bl. Alojzija Stepinca i prvoj godišnjici postavljanja njegova spomenika u Sisku. Ispred hrvatskog žrtvoslovnog društva prisustvovali su Đuro Knezičić i Anita Drnetić.