P O Z I V
Dana 27. srpnja 2023. godine (četvrtak) obilježavamo 82. godišnjicu pokolja i protjerivanja žitelja Boričevca i okolnih mjesta od strane srbo-četničkih „ustanika”. Nakon II. svjetskoga rata do današnjeg dana Hrvatima nije omogućen povratak u Boričevac, a samo mjesto je izbrisano iz popisa naselja tadašnje SR Hrvatske. Nakon dugogodišnjeg traganja za zemljišnim knjigama, one su tek 2010. godine pronađene. Za zločine nitko nije odgovarao.
Molim sve zainteresirane članove i prijatelje Hrvatskog žrtvoslovnog društva za prijavu za prijevoz autobusom
Tajana Mikac Vidović, tajnica HŽD-a , kontakt i prijava na mob. 098 9941 924
Cijena prijevoza je 20 € (eura)
Vrijeme i mjesto polaska busa: 27. srpnja 2023. godine u 7:30 Zagreb, Glavni kolodvor iza Esplanade (s oznakom HŽD-a)
Na povratku poslije svete mise i komemorcije posjetiti ćemo Cetingrad, povijesno mjesto, gdje ćemo se podsjetiti na važnost i velike žrtve Cetingrada u povijesti Hrvata.
Gosp. Ante Beljo će nas upoznati s bogatom povijesti i stradanja njenih stanovnika koja je usko vezana uz srednjovjekovnu hrvatsku državu. Cetingrad je nastao na temeljima srednjovjekovnog naselja Vrčkovići koje je već 1082. godine dobilo crkvu „Marijina uznesenja”. Povijesno i političko najznačajniji događaj koji se zbio u Cetinu je znameniti Cetinski sabor 31. prosinca 1526. i 1. siječnja 1527. godine. Taj veliki zbor hrvatskog plemstva održan po starim hrvatskim običajima saborovanja odredio je budućnost Kraljevine Hrvatske za sljedeća stoljeća čime je Cetin ušao ne samo u hrvatsku, već i u širu europsku povijest.
Hrvati Cetingrada su strahovito stradali u bratoubilačkom Drugom svjetskom ratu koji je na hrvatskim prostorima ostavio nesretne duboke podjele, ali još i više na Križnom putu 1945. godine te u krvavim odmazdama ratnih pobjednika u poraću.
U najtežim danima napada na mladu hrvatsku državu Cetingrad je bio posljednje uporište obrane Slunja, a odupirao se napadima okupatora čak jedanaest dana nakon pada Slunja. Zadnji napad na Cetingrad je poveden 25. studenog 1991. godine iz više smjerova. Hrvatski branitelji su žestoki napad zadržavali sve do drugog dana kada su bili primorani povući se u Bosnu. Po ulasku u Cetingrad okupatori su minirali i srušili cetingradsku katoličku crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije koju su već prije oštetili granatiranjem. Hrvati Cetingrada su istjerani iz svojih domova, a Cetingrad je uništen i opustošen. Kroz sljedećih nekoliko godina Cetingrađani su živjeli u progonstvu. U vojno-redarstvenoj operaciji Oluja 7. kolovoza 1995. godine hrvatski vojnici oslobađaju Cetingrad i omogućuju povratak raseljenih Cetingrađana na njihova ognjišta.
Četrdeset i sedmero Cetingrađana je položilo svoje živote na žrtveniku domovine u Domovinskom ratu.
Po popisu stanovništva iz 1930. godine Cetingrad je imao oko 6000 Hrvata, 1991. godine samo 2500, a popisom 2011. godine imala je 2 746 stanovnika.
Tajana Mikac Vidović