PAKRAC – Svetom misom u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije održana je misa za sve žrtve Španovice stradale u partizansko-čitničkom zločinu 1942. godine i tijekom Drugog svetskog rata i poraća.





Ove godine navršava se točno 30 godina od nestanka i mučkog ubojstva pakračkog liječnika dr. Ivana Šretera, koji je početkom Domovinskog rata postao šef pakračkog HDZ-a i šef regionalnog kriznog stožera za Zapadnu Slavoniju… njegovi zemni ostaci još nisu pronađeni…
ŠPANOVICA
Komemoracija španovačkim žrtvama iz 2. svjetskog rata i poraća održana je 3. listopada 2021. godine kod spomenika žrtvama u Španovici s početkom u 10 sati.
Španovica je jedno od četiri naselja u Hrvatskoj kojeg su partizani spalili u Drugom svjetskom ratu, veliki dio stanovnika pobili, a ostale raselili s trajnom zabranom povratka. Imovinu im je, nakon što su okarakterizirani kao državni neprijatelji, oduzeo jugoslavenski komunistički režim, naselio u njihovo selo doseljenike iz Bosne, te preimenovao naselje u Novo Selo.
Nakon osamostaljivanja Hrvatske i Domovinskog rata naselju je vraćeno ime Španovica, ali najveći dio imovine Španovčanima nikada nije vraćen u naturalnom smislu, već dijelom kroz simbolične dugogodišnje novčane isplate.
















KUSONJE
Pokolj u Kusonjama dogodio se 8. rujna 1991. godine – mučenje i iživljavanje Srba nad zarobljenim gardistima bila je neizmjerna, a isto tako mržnja prema hrvatskom narodu i njihovoj težnji za slobodom i samostalnošću, prema hrvatskim braniteljima, prema njihovim odorama, prema svemu onome što su oni predstavljali i za što su se borili, bila je neizmjerna…
U nedjelju 3. listopada 2021. godine u Kusonjama hodočasnici Hrvatskog žrtvoslovnog društva obilježili su 30. godišnjicu tragične pogibije dvadeset hrvatskih branitelja, pripadnika 105. bjelovarske brigade, koji su poginuli toga dana 1991. godine, na blagdan Male Gospe, te 28. godišnjica pogibije troje hrvatskih branitelja koji su na isti dan, nadasve podmuklo i kukavički ubijeni dvije godine kasnije.
Neka se ne zaborave žrtve Kusonja…
Preporučujemo pogledati film BROJ 55 https://www.youtube.com/watch?v=eIM9WZvzSIY hrvatski ratni akcijski film redatelja Kristijana Milića, snimljen prema istinitom događaju iz 1991., a u javnosti predstavljen i doživljen kao prvi pravi akcijski film o Domovinskom ratu. Prvi je film u predviđenom nizu filmova koji bi prikazivali najvažnije bitke u Domovinskom ratu.] Prvo prikazivanje bilo je u pulskoj areni u sklopu Pulskog filmskog festivala, 20. srpnja 2014. Film je dobio 8 zlatnih arena, uključujući i najvažniju, Veliku zlatnu arenu za najbolji film




BUČJE
Logor je postojao od kolovoza 1991. do siječnja 1992. godine, a u tome razdoblju u njemu je bilo zatočeno između 200 i 250 osoba. Većina su to bili hrvatski vojnici, ali u logoru su bili zatočeni i hrvatski civili, među njima žene i djeca.
Među zatočenicima su bili i civili srpske nacionalnosti koji su se odbili prikiljučiti srpskim paravojnim postrojbama ili koji su surađivali s Hrvatima. Najmlađem zatočeniku bilo je tek četiri godine.
Za zločine počinjene u logoru pravomoćno je osuđeno šest pripadnika srpskih postrojbi.



Fotografije/arhiva HŽD/ Josip Horvat