Sveučilišni profesor dr. Hrvoje Kačić, pravnik, saborski zastupnik, i istaknuti stručnjak u području pomorskog prava umro je u utorak 14. veljače 2023.g., u 92. godini.
Izabran je kao nezavisni kandidat u prvi saziv Sabora Republike Hrvatske te je u njemu vodio Odbor za vanjsku politiku, a sudjelovao je i u donošenju prvog Ustava RH. Kao doktor pomorskog prava od 1994. do 2001. godine bio je predsjednik Državne komisije za granice, a zapažen je njegov rad na utvrđivanju granice u Savudrijskoj vali i na Prevlaci.
Hrvoje Kačić predstavljao je Republiku Hrvatsku na nekoliko zasjedanja Konferencije o bivšoj Jugoslaviji u Haagu tijekom rujna i listopada 1991, koja se održavala pod pokroviteljstvom Europske zajednice.
Velikan hrvatskog vaterpola i srebrni olimpijac ostavio je značajan trag i u povijesti Vaterpolskog kluba Jug, s kojim je osvajao titule prvaka 1950. i 1951. godine. Postao je reprezentativac Jugoslavije već s 18 godina i osvojio brončanu medalju na EP u Beču 1950. godine, a osam godina kasnije srebro na EP u Budimpešti. na Mediteranskim igrama u Bejrutu 1959. godine osvojio je zlatnu medalju, a godinu kasnije četvrto mjesto na Olimpijskim igrama u Rimu. Na Olimpijskim igrama u Melbourneu osvojio je srebrnu medalju, a igračku karijeru završio je 1962. godine kako bi doktorirao pravo.
Izostao je s Olimpijskih igara u Helsinkiju 1952. godine zbog problema s tadašnjom vlasti. Nakon proslave na ulici pobjede Dinama protiv Crvene zvezde oduzeta mu je putovnica i jedno je vrijeme proveo u samici UDB-e, a 30 dana zatvora proveo je u Cavtatu. U pedesetima mu je ukupno triput oduzimana putovnica iz političkih razloga.
Autor je knjiga „U službi domovine“ (2002.), „Dubrovačke žrtve. Jugokomunistički teror na hrvatskom jugu 1944. i poratnim godinama“ (2009.) i „Hrvatska Prevlaka u poratnim godinama“ (2015.).
Knjiga U službi domovine predstavlja znatno proširenu inačicu engleskoga izdanja (Serving my country) objavljenog u nakladi Instituta društvenih znanosti „Ivo Pilar“ godine 2002. Knjiga je objavljena i na njemačkome jeziku (Mit der Wahrheit in die Welt), te na španjolskome jeziku (Al Servicio de mi Patria – Croatia Rediviva). U tisku je prijevod na ukrajinski te na poljskom jeziku.
Godine 2009. Hrvoje Kačić objavljuje knjigu Dubrovačke žrtve. Jugokomunistički teror na hrvatskom jugu 1944. i poratnim godinama, u izdanju Naklade Gea (2. izdanje 2010).
O knjizi DUBROVAČKE ŽRTVE napisao je pater prof. dr. se. Vladimir Horvat:
… Vrlo dokumentirana knjiga prof. dr. sc. Hrvoja Kačića donosi potresna svjedočanstva o Dubrovačkim žrtvama jugokomunističkog terora… Među brojnim nevinim žrtvama posebno je prikazan i Padre Petar Perica – apostol, pjesnik i mučenik. Taj Božji izabranik, rođeni pjesnik, kao maturant u Travničkom sjemeništu ispjevao je 1900. pobožnu budnicu Do nebesa nek se ori prigodom posvete hrvatske mladeži Srcu Isusovomu, a 1904. ispjevao je Zdravo djevo… Rajska Djevo, Kraljice Hrvata. Te dvije pjesme i danas se oduševljeno pjevaju među Hrvatima širom svijeta.
… Život i djelo ovog velikog hrvatskog apostola, pjesnika, domoljuba i mučenika mora naći veći odjek u našem svakidašnjem životu.
… KNJIGA O ISTINAMA KOJE NE SMIJU BITI PREŠUĆENE.
Posljednji ispraćaj biti će se u petak 17. veljače 2023. godine u 15 sati na groblju Boninovo u Dubrovniku.
Prof. dr. Hrvoje Kačić je jedan od velikih žrtvoslovaca, bio je veliki domoljub i volio je Hrvatsku.
Bio je dugogodišnji član Hrvatskog žrtvoslovnog društva i učesnik naših žrtvoslovnih kongresa.
U ime Hrvatskog žrtvoslovnog društva, izražavamo iskrenu sućut obitelji Kačić, djeci Ančici, Zrinki, Anti i Zdravku s obitelji.
Počivajte u miru Božjem dragi prijatelju!
Ante Beljo, predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva
Franjo Talan, dopredsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva
Foto arhiva /HŽD J. Lučić/