Komemoracije i hodočašćaNovosti

Tajana Mikac Vidović: Kolona sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. – 2021.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, 18. studenog, u gradovima diljem naše domovine Hrvatske, započeo je obilježavanjem dan ranije, 17. studenog 2021. u 18:30 sati.

Središnji događaj u Zagrebu, bio je kod dvorane Vatroslav Lisinski, u organizaciji 148. brigade HV, tzv. Trnjanska brigada, obilježen  prigodnim programom, uz pjesme i recitale posvećene Vukovaru, pod poznatim sloganom “I reći ću vam samo još jednu stvar ZAPAMTITE VUKOVAR“.

Dan sjećanja na žrtve Vukovara, Kolona sjećanja, i ove godine je bio najavljivan kao veliki uzročnik epidemiološke zaraze i krize.

Unatoč tome, tragedija Vukovarske žrtve i njihov značaj za sve domoljube, kao i činjenica da je riječ o obilježavanju 30. godišnjice Vukovarske tragedije, u Vukovaru se 18. studenoga 2021. okupio veliki broj hodočasnika, a procjene su, od 70 do 100 tisuća ljudi. 

Nakon što je Hrvatsko žrtvoslovno društvo (HŽD) objavilo poziv za hodočašće i sudjelovanje u Koloni sjećanja na Vukovarske žrtve, javljali su nam se ljudi s upitom za slobodno mjestu u našem autobusu. Mnogi su bili iznenađeni kad sam im poslala prilog stožera Covid-19.

“Za sudjelovanje u koloni sjećanja nije potrebna COVID potvrda, no nužno je pridržavati se svih propisanih epidemioloških mjera. Sudionici su obvezni nositi maske za lice, pridržavati se razmaka te se preporuča pojačana dezinfekcija ruku, stoga će Grad Vukovar duž trase kojom će se kretati Kolona sjećanja osigurati punktove s jednokratnim maskama i dezinfekcijskim sredstvima, dok će covid-redari provjeravati drže li se sudionici svih epidemioloških mjera.”

Jednako kao i prošle godine, objavljeno je da ni ove godine nema organiziranih dolazaka, smještaja niti prehrane. Unatoč prijedlozima da se rad ugostiteljskih objekata zabrani u potpunosti, na prijedlog Grada Vukovara rad ugostiteljskih objekata na području Vukovarsko-srijemske županije te dijelovima Osječko-baranjske županije i Brodsko-posavske županije koji graniče s Vukovarsko-srijemskom županijom, ograničit će se do 21 sat, uz pridržavanje općih epidemioloških mjera.

Prema tome, pošli smo u Vukovar neorganizirani, nas 70-ak tisuća, pa si mislim koliko bi nas bilo da smo se organizirali! A toga se neki jako boje, i s pravom.

Obilježavanje Dana sjećanja u Vukovaru započelo je minutom šutnje, kojom je odana počast svim poginulim i nestalim braniteljima i civilima, kao i svim nevinim žrtvama Domovinskog rata. Slijedi prigodnim programom „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“ ispred Opće županijske bolnice Vukovar. Program je svečano uveličala klapa Hrvatske ratne mornarice Sv. Juraj izvodeći himnu RH i prigodne pjesme, kao “Oči u oči” i “Zapamtite Vukovar, dok je poznati Vukovarac, kazališni, televizijski i filmski glumac Darko Milas izveo zabilježena sjećanja u vrijeme okupacije grada.

U 10:30 h krenula je tradicionalna kolona sjećanja, ili Križni put.

gradonačelnik grada Vukovara gosp. Ivan Penava

Na čelu kolone su borci 204. brigade, roditelji i obitelji poginulih branitelja Vukovara, invalidi, branitelji Vukovara i civili koji su bili zatočenim po brojnim srpskim logorima nakon predaja Vukovara u ruke srpsko-četničkih divljaka; slijedio je niz nositelja zastava brigada koje su branile Vukovar, te predstavnici najviših državnih dužnosti Republike Hrvatske (predsjednik RH Z. Milanović, predsjednik Vlade RH A. Plenković, predsjednik Sabora RH G. Jandroković, gradonačelnik grada Vukovara gosp. Ivan Penava i mnogi drugi predstavnici hrvatskih županija, gradonačelnici gradova i predstavnici stranaka). Križni put kojim su prije 30 godine Vukovarci hrvatske nacionalnosti protjerani iz svog grada, kako bi podno Spomen obilježja na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata odali počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća nekoliko recitala posvećenih simbolu Domovinskog rata – gradu Vukovaru.


Memorijalno groblje /fotografija Zorice Gregurić

Kolona sjećanja stiže do memorijalnog groblja Domovinskog rata u12 sati, potom državna izaslanstva polažu vijence i pale svijeće.

Sveta misa zadušnicu za poginule, ubijene i nestale započinje u 12;30 sati predvodio je mons. Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački.

 

Tajana Mikac Vidović, tajnica HŽD-a

Mnogi “žrtvoslovci” i pridruženi nam hodočasnici iz našeg autobusa stavili su crvene i bijele ruže na neimenovane grobove obilježene bijelim križevima, za nestale civile i branitelje Vukovara, odvedene nakon okupacije grada, a vjerni roditelji, rodbina i prijatelji još uvijek se nadaju njihovu povratku.  

 

 

Na obilježavanje Dana sjećanja ove godine pristigli su građani iz svih krajeva Hrvatske, od Dubrovnika, Zadra i Korčule do Karlovca, Zagreba, Siska, Varaždina, Požege i ostalih hrvatskih gradova, kao i gradova i naselja iz susjedne Bosne i Hercegovine.

Tajana Mikac Vidović, tajnica HŽD-a

Odgovori