DRUŠTVO ZA OBILJEŽAVANJE GROBIŠTA RATNIH I PORATNIH ŽRTAVA
Izvješće o održanoj komemoraciji za žrtve grobišta Gaj Strmec Podravski, za sve žrtve Drugog svjetskog rata i poraću, stradale na Bleiburgu i križnim putovima i progonima totalitarnih režima XX. stoljeća kao i za poginule hrvatske branitelje Domovinskog rata
Povodom 15. godišnjice blagoslova sadašnjeg spomen križa na grobištu Gaj u Strmcu Podravskome Društvo za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih je u suradnji s Općinom i župom Petrijanec organiziralo komemoraciju za žrtve stradale na području šume Gaj, a ista je započela polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen križa, u nedjelju, 30. travnja 2023. godine s početkom u 9,15 sati.
U ime Društva vijenac su položili i svijeće zapalili Barbara Turk, Jasenka Zdelar i Franjo Črep, a u ime Hrvatskog žrtvoslovnog društva iz Zagreba Zrinka Martinić i Josip Pušić. Nazočne je potom pozdravio predsjednik Društva Franjo Talan, koji je rekao: Prikupljanjem podataka o poginulim, nestalim i stradalim ljudima s područja Varaždinske županije, došli smo i do podatka da je 28. veljače 1947. godine na dvorištu obitelji Oreški u Strmcu Podravskom ubijen Andrija Gradečak rodom iz naselja Strmec Stubički, a koji se tu sakrivao u želji da u pogodom momentu pobjegne preko granice no prije je za njega saznala Udba. Opkolili su kuću obitelji Oreški, te u želji da im se živ u ruke ne epreda Andrija si je pištoljem pucao u usta i ranio se. Odvukli su ga na dvorište i s četiri metka ustrijelili. Poslije je pokopan u šumi Gaj nedaleko križa. U spomen na žrtve šume Gaj mali drveni križ postavljen je 17. ožujka 2007. godine, a potom smo kod obližnjeg majstora u Gornjem Vratnu dali načiniti 6 metara visok drveni hrastov križ. Isti su nam pred 15 godina pomogli postaviti članovi Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata klub Petrijanec, a isti je potom 29. ožujka 2008. godine blagoslovio vlč. Ivan Sakača, petrijanečki župnik. Inače po osnivanju Društva prvi spomen križ postavili smo na grobištu Repova šuma u Štrigovi za tamo poubijane u ožujku 1947. godine (ove godine komemoracija je održana u nedjelju 26. ožujka), a lanjske godine spomen križ postavili smo na mjestu „uhićenja“ blaženog Francesca Bonifacija u Radanićima kod Grožnjana u Istri. Isti je 27. kolovoza blagoslovio mons. Ivan Milovan, biskup u miru Porečke i Pulska biskupije, a koji je potom, na Međunarodni dan ljudskih prava, 10. prosinca 2022. godine blagoslovio i spomen križ za žrtve jame Cerovica u župi Pićan.
„Zakon o istraživanju, uređenju i održavanju vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja“ donesen od strane Hrvatskog sabora 7. prosinca 2012. godine u članku 30 kaže da jedinice lokalne samouprave vode brigu o grobljima žrtava poslijeratnog razdoblja. Osjećam obvezu zahvaliti općini Petrijanec i mještanima naselja Strmec Podravski što vode brigu o uređenju ovog spomen križa, a slijedeća komemoracija koju Društvo organizira održat će se u nedjelju 28. svibnja na grobištu Leš u Kotoribi.
S obzirom da se danas obilježava i Dan hrvatskih političkih zatvorenika svim bivšim, sadašnjim i budućim političkim zatvorenicima čestitam njihov dan.
U ime Hrvatskog žrtvoslovnog društva potom se prigodnim riječima nazočnima obratio Josip Horvat koji je rekao: Sve Vas pozdravljam i da ne duljim pročitat ću nadahnuti tekst koji je napisan na spomeniku žrtvama podignutim kod crve Sv. Maraka u obližnjoj Vinici.
„Nikad se ne smije ugasiti sjećanje na mučenike”
Ivan Pavao II.
Hrvatski domoljubi!
O, Vi sanjari slobode, borci za Hrvatsku državu! O, vi, zaboravljeni heroji, nevine žrtve na Oltaru Domovine! O, vi mučenici. Izdano roblje, žicom vezani, rafalima pokošeni, noževima poklani, u jame živi bacani!
O, vi čije su kosti posijane tuđim i hrvatskim poljima, u grobovima neobilježenim!
O, vi od moćnih neprijatelja oklevetani, od svojih dragih istom skrivenim suzama oplakani!
Pokoj vam, život vam vječni u nebu! Slava vam i hvala dovijeka“
Živjet ćete i dalje u sjećanju i u srcu svojih naraštaja, kojima je Hrvatska sveta.
Fra Žarko Maretić
„U počast svima koji su živjeli, patili, umirali i ginuli da bi hrvatski narod mogao preživjeti i na kraju ostvariti svoju slobodnu i nezavisnu državu“
dr. Franjo Tuđman
U završnom dijelu komemoracije kod spomen križa na grobištu Gaj – Strmec Podravski molitvu je predvodio vlč. Ivan Sakač, a u sklopu komemoracije župnik Sakač u Crkvi Svetih Petra i Pavla u Petrijancu potom je predvodio misu za sve žrtve Drugog svjetskog rata i poraću, stradale na Bleiburgu i križnim putovima 1945. i progonima totalitarnih režima XX. stoljeća te za poginule hrvatske branitelje stradale u Domovinskom ratu.
Zapisao po održanju komemoracije Franjo Talan
Fotografije snimili: Miroslav Kocijan, Josip Horvat i Danijel Obadić
Za portal HŽD-a pripremila Jadranka Lučić