Društvo za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava – Varaždin
Povodom Europskog dana sjećanja n a žrtve totalitarnih režima na grobištu Savica u općini Beretinec, u župi Svetog Ilije proroka, u Varaždinskoj biskupiji i županiji, članovi Društva 14. kolovoza 2017. postavili su spomen-križ, a isti je potom 22. kolovoza, uz prigodnu komemoraciju bio i blagoslovljen.
U dogovoru, i pod pokroviteljstvom, općine Beretinec komemoracije su se narednih godina održavala u sklopu proslave Dana općine, a koji je vezan uz proslavu blagdana Uzvišenja sv. Križa (14. rujna op. F. T.), pa je tako ovogodišnja komemoracija održana u nedjelju 17. rujna 2023. godine. Komemoracija je započela misnim slavljem koje je s početkom u 11 sati, kod spomen kapele na predjelu Horvati, u Vinogradskoj ulici, u koncelebraciji s preč. Izidorom Ferekom, župnikom, predvodio i održao prigodnu propovijed vlč. Tomislav Dodlek, župni upravitelj u župi Sv. Ilije proroka. Samu kapelu, u zahvalnosti Borgu što su se živi vratili iz Drugog svjetskog rata podigli su 1946. godine povratnici iz rata, a skladnim pjevanjem misno slavlje uzveličao je zbor župe Sv. Ilije.
Nakon mise zadušnice, a koja je prikazana za sve žrtve ratnog i poratnog razdoblja Drugog svjetskog rata, za žrtve grobišta „Savica“ Beretinec, kao i za stradale i poginule u ratovima i progonima vlasti u doba diktatura i totalitarnih ideologija XX. stoljeća održana je komemoracija na samom grobištu.
Kod spomen križa u ime Društva za obilježavanje grobišta vijenac su položili Jasenka Vidić, Franjo Črep i Miroslav Kocijan, a u ime pokrovitelja komemoracije, općine Beretinec, načelnik Nikola Žganec i predsjednik Općinskog vijeća Hrvoje Kapeš. Općini Bertinec na postavljenom novom križu i uređenju okoliša, te brizi za održavanje pristupnog puta, zahvalio je Franjo Talan, predsjednik Društva, a o žrtvama i stradanjima u Drugom svjetskom ratu i poraću na području općine Beretinec govorila je prof. Jasenka Vidić. Prigodnim riječima potom se nazočnima obratio načelnik Nikola Žganec. Zahvalio je Društvo što vodi brigu da se žrtve ne zaborave, a potom je vlč. Tomislav Dodlek blagoslovio novopostavljeni križ i predvodio molitvu za žrtve grobišta Savica.
Grobište Savica nastalo je nakon Drugog svjetskog rata. Nakon povlačenja njemačke i hrvatske vojske za njima se iz smjera istoka, od Ludbrega i Jalžabeta kretala jedna partizanska jedinica koja je po selima u koja su nailazili vršila racije te sobom vodila zarobljenike, mladiće koji su se vratili iz rata, a tako su učinili i po dolasku u naselje Beretinec. Tu su organizirali „sud“, a prethodno su na predjelu Savica alatom, motikama i lopatama, koji su prikupili po selu dali iskopati grabu prema kojoj su u noći poveli grupu ljudi koju su odredili za likvidaciju. Njih su potom poubijali i tankim slojem zemlje zagrnuli. Ostatak zarobljenika potom su poveli kroz naselje Črešnjevo. Na izlasku iz sela, podno brda, na predjelu podno Prepretnice, nekoliko su ih likvidirali, a ostale su poveli prema Sloveniji. Kad su došli do Višnjice tamo su, na predjelu Belaš, u šumi brojne poubijali, a među njima i braću Đuru i Franju Kukret koje je mrtve tamo pronašao otac i dopremio ih kući te su pokopani na groblju u Črešnjevu. Nakon toga u potragu za sinom krenuo je i otac Stjepana Borščaka (Lončarev Štef) koji je isto pokopan na filijalnom groblju župe Sveti Ilija u Črešnjevu.
Na predjelu općine Beretinec, uz grobište Savica i grobište na predjelu „Podno Prepretnice“ kod Črešnjeva nalazi se i lokacija zvana „Gmajna“, a postoji svjedočenja o još nekim lokacijama.
Od strane Društva za obilježavanje grobišta komemoraciji u Beretincu ove su godine bili prisutni: Stanko Cecelja, Franjo Črep, Ivica Dolenec, Vladimir Horenec, Josip i Miroslav Kocijan i Franjo Talan, dopredsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva