U subotu lipnja 2025. godine u organizaciji krovne slovenske veteranske udruge Nove slovenske zaveze (NSZ), u središnjem slovenskom nacionalnom spomen središtu u Kočevskom Rogu održana je komemoracija za poratne žrtve ubijene na toj lokaciji u svibnju 1945.
Hrvatsko žrtvoslovno društvo i Veterani 145. brigade iz Zagreba zaputili su se na komemoraciju 80. godišnjice stradanja Blaiburških žrtava Nakon Drugog svjetskog rata u Kočevski Rog na dvije najveće masovne grobnice – Macesnova gorica i Jame pod Krenom.

Na komemoraciju uz stanovnike Republike Slovenije bili su brojni Hrvati iz Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i svijeta; među njima i njih desetak iz Južne Amerike – radi se o potomcima ubijenih Hrvata u Kočevskom Rogu. U Kočevski Rog došao je gosp. Nikola Knez iz Amerike (Hrvatski filmski institut) koji je bilježio kamerom događanje s komemoracije za pripremu novog dokumentarnog filma.
Preproruka za intervjuu-e https://hfi.mobi/page-52.html…
Preporuka za dokumentarne filmove https://hfi.mobi/page-2.html

Do danas slovenska državna “Komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč” samo je iz jedne jame ekshumirala 3450 posmrtnih ostataka, a prema raznim istraživanjima i svjedočenjima neposrednih rukovoditelja i izvršitelja tog masovnog zločina – na tom je mjestu likvidirano preko trideset tisuća zarobljenika, u najvećem broju Hrvata, ali i po nekoliko tisuća slovenskih domobrana i civila te srpskih i crnogorskih četnika
Počasni bleiburški vod na komemoraciji su predstavljali članovi vodstva Vladimir Šeks i Jurica Šimunković, koji su zapalili svijeće i položili vijenac pored jedne od jama u koju su partizani ubacivali i pogubljene zarobljenike.
Hrvatsko žrtvoslovno društvo i veterani 145. brigade Dubrava iz Zagreba položili su cvijeće i zapalili svijeće…
Mjesto smaknuća izabrano je s očitim razlogom, površine oko 500 četvornih kilometara, teško je pristupačno, šumovito, nenaseljeno, skrovito i mnogo je krških jama u koje se moglo baciti na desetke tisuća tijela. Jugokomunistička vojska dobro je poznavala ovo područje i nije ga slučajno izabrala…

Svetu misu predvodio je biskup Andrej Saje, uz koncelebraciju biskupa i svećenika, na samom stratištu masovne grobnice u kojoj je život izgubilo više od 3450 slovenskih sunarodnjaka… bez suda i pravde… zločinci nikada nisu privedeni pred lice pravde i osuđeni… Žrtve masovnih ubojstava nakon Drugog svjetskog rata moraju biti dostojno pokopane, a istovremeno se ti zločini moraju jasno osuditi, naglasio je biskup Andrej Saje u propovijedi tijekom mise kod stratišta pod Macesnovom Goricom u Kočevskom Rogu povodom 80. obljetnice stradanja Bleiburških žrtava. U svom obraćanju okupljenima, podsjetio je prisutne hodočasnike da je prošlo 80 godina od završetka Drugog svjetskog rata, ali da rane uzrokovane ratom još uvijek nisu zacijelile. Zločini nasilja do sada nisu osuđeni, nevino ubijeni nisu oslobođeni krivnje, a njihovi posmrtni ostaci još uvijek nisu pokopani nerazumno dugo”.







Tekst priredila: Jadranka Lučić
Fotografije: Đurđa Cecelja i Jadranka Lučić