Svake godine prve nedjelje u lipnju služi se svečana spomen-misa za maceljske žrtve komunističkog zločina i sve žrtve hrvatskog Križnog puta u spomen-crkvi Muke Isusove u selu Fruki podno gore Macelj.
Maceljska gora jedno je od mnoštvenih mjesta na kojima su komunisti počinili zvjerske zločine. Na njoj je tijekom svibnja i lipnja 1945. godine nakon Drugog svjetskog rata pobijeno prema procjenama između petnaest i trideset tisuća razoružanih vojnika i civila među kojima je bilo staraca, žena, djece i svećenika.
Iz dosadašnjih otkopanih jama izvadili su posmrtne ostatke 1163 žrtve, među kojima nekoliko stotina žena i djece te 23 svećenika.U Maceljskoj šumi ubijen je 21 svećenik i bogoslov, u kosturnici pokapano je 1247 žrtava.
Svetoj misi uz Udrugu Macelj 45., koja je organizator Spomen mise, bili su članovi Hrvatskog žrtvoslovnog društvo, Počasnog blajburškog voda te predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u domovini i dijaspori (HAZUDD) dr. sc. Josip Stjepandić.
Dio članova Udruge Macelj 1945.
Damir Borovčak i dr. sc. Josip Stjepandić i Stjepan Varjačić
Povijest svoju ne bismo smijeli zaboraviti, niti smijemo odustati u nastojanjima da se rasvijetle zločini i sudbine brojnih nestalih i stradalih na Maceljskoj gori.
FOTO ALBUM – MARIJNA PINHAK “Udruga Macelj 1945.”
Josip Horvat, Damir Borovčak, Stepan Varjačić, pater Božidar Nagy i Ivan Jaklin
FOTO ALBUM – JOSIP HORVAT, Hrvatsko žrtvoslovno društvo
Jadranka Lučić, Stjepan Varjačić, Mira Miokovbić i Marijan Pinhak
Tekst pripremila: Jadranka Lučić
Fotografije: Marijan Pinhak, Udruga Macelj 1945., Josip Horvatz i Jadranka Lučić, Hrvatsko žrtvoslovno društvo