Subota, 27. srpnja 2024., održana je komemoracija u ličkom mjestu Boričevac u povodu 83. obljetnice stradanja Hrvata iz tog mjesta.
Najprije je služena sveta misa u župnoj Crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije, koju je predvodio župnik Boričevca i Donjeg Lapca vlč. Igor Lulić, a potom molitva odrješenja kod obližnje grobnice s ekshumiranim ostacima žrtava iz srpnja i kolovoza 1941.
Na kraju je desetak izaslanstava položilo vijence i zapalilo svijeće pored spomenika za žrtve tog ratnog zločina.
Komemoraciji je bilo nazočno izaslanstvo Počasnog bleiburškog voda: predsjednik Nadzornog odbora PBV-a Marinko Sosa, voditelj Predstavništva PBV-a u RH Bože Vukušić i član Časnog suda PBV-a Ivan Beljan, te više potpornih članova PBV-a.
Naime, „ustanici“ tada udružene pro-kraljevske (četničke) i pro-komunističke jugo-unitarističke orijentacije 27. srpnja 1941. započeli su u Srbu masovne zločine nad Hrvatima u tom dijelu Like.
Upravo taj datum, 27. srpnja, slavio se u komunističkoj Jugoslaviji kao „Dan ustanka naroda Hrvatske“.
„Ustanici“ su najprije 27. srpnja 1941. pobili 37 Hrvata u obližnjem selu Brotinja, a kad su Hrvati napustili Boričevac, opljačkali su i spalili 1. i 2. kolovoza 1941. sve kuće i crkvu u Boričevcu. Pritom su pobili sve Hrvate koji su se zatekli u selu, među ostalim sve članove šest obitelji Ivezić, ukupno 37 osoba, među kojima je bilo 12-ero djece u dobi od tri do 14 godina.
Nakon Drugog svjetskog rata, preživjelim stanovnicima Boričevca nije bio dozvoljen povratak u njihovo mjestu nego su ostali raseljeni diljem Hrvatske i svijeta.