STJEPAN ĐUREKOVIĆ (8. kolovoza 1926. – 28. srpnja 1983.)
41 godišnjica likvidacije od strane UDBE… Njemačka je po ulasku Hrvatske u EU zatrazila izručenje Perkovića i Mustača koji su i osuđeni radi tog zločina.
Stjepan Đureković rođen je 8. kolovoza 1926. u Bukovcu kod Petrovaradina. Za vrijeme Drugog svjetskog rata mobiliziran je u partizane. Diplomirao je ekonomske znanosti na Sveučilištu u Beogradu. Nekoliko godina nakon studija postao je komercijalni direktor tvornice žigica u Osijeku. Godine 1956. prelazi u Rafineriju nafte u Osijeku koja se 1964. udružuje u INA-u. Đureković je najprije bio komercijalni direktor, a kasnije pomoćnik glavnog direktora u centralnoj upravi INA-e u Zagrebu, a kao direktor za tržište radio je zadnje dvije godine… U travnju 1982. godine napustio je taj visoki položaj i pridružio se sinu u Münchenu gdje je zatražio politički azil.
Ubijen je po nalogu zloglasne UDB-e u gradiću Wolfratshausenu 1983. u improviziranoj tiskari smještenoj u garaži drugog hrvatskog emigranta, Krunoslava Pratesa, koji je istovremeno uređivao iseljenički tisak i informirao UDB-u.
Neposredno prije smrti znakovito je izjavio: “Jedino čega se plašim je to da će Udba od sada još upornije tragati za mnom i mojim sinom da nas ubije. Ali kod toga se ne plašim smrti, nego isključivo toga što će me tako onemogućiti da se skupa s našim narodom vratim u slobodnu državu Hrvatsku i da uživam u tom velikom trenutku naše narodne povijesti, te posebno da svu energiju stavim na raspolaganje našoj novoj državi kako bi što prije počela funkcionirati na dobrobit našega naroda.”
Sina Damira Đurekovića su mu ubili četiri godine poslije u Kanadi 1987. godine u u Calgary, gdje se sklonio radi svoje sigurnosti. Na žalost i on je postao žrtva UDBE. Ubojstva hrvatskih emigranata u Kanadi bila su vrlo rijetka, i jugoslavenske tajne službe u toj zemlji izvršile su samo dvije likvidacije. Damir je bio jedna od te dvije žrtve.
Na traženje Đurekovićeve supruge Gizele državna Komisija za utvrđivanje ratnih i poratnih žrtava II. svjetskog rata Republike Hrvatske (uz pomoć Ministarstva obnove, useljeništva i razvitka te Kluba hrvatskih povratnika iz iseljeništva) organizirala je 10. prosinca 1999., ekshumaciju žrtvinih posmrtnih ostataka s minhenskog groblja Neue Waldfriedhof. Ispraćen je od rodbine i prijatelja za Hrvatsku, gdje su sahranjeni posmrtni ostaci 17. prosinca 1999. godine na Mirogoju u Zagrebu.
Bivši pripadnici tajne službe UDBA-e Josip Perković i Zdravko Mustač na sudu u Münchenu 2016. godine proglašeni su krivima za pomaganje u ubojstvu Stjepana Đurekovića i osuđeni na doživotne zatvorske kazne.
Gizela Đureković supruga Stjepana Đurekovića je umrla u svojoj devedesetoj godini života u svibnju 2021. Više od trideset godina živjela je u samoći.
Tekst za portal pripremila: Jadranka Lučić