Novosti

Umro je Nikola Štedul (1937. – 2022.)

Umro je glasoviti emigrant Nikola Štedul: Nakon što je preživio atentat Udbe u Edinburghu, vratio se i uključio u Domovinski rat

Hrvatski političar i politički emigrant Nikola Štedul umro je u utorak  15. ožujka 2022. godine u Zagrebu u 86. godini.

Ispraćaj će biti održan u ponedjeljak 21. ožujka 2022. godine u 14:00 sati u Velikoj dvorani Krematorija na groblju Mirogoj u Zagrebu.

Nikola i Shiley Helen Štedul u društvu s Matom Gogićem

Štedul je rođen u Rešetarevu pokraj Karlovca, 2. studenoga 1937., iselio se 1956. iz Hrvatske i živio u Australiji, Njemačkoj i Škotskoj, gdje je sudjelovao u radu hrvatske političke emigracije, navodi se u Hrvatskoj enciklopediji.

Diplomirao je političke znanosti na Sveučilištu u Dundeeju. Bio je čelnim čovjekom Hrvatskog državotvornog pokreta od 1981. godine. Poznat je kao jedan od rijetkih hrvatskih emigranata koji je preživio UDBIN atentat. Atentat na njega izvršen je 1988. godine u Škotskoj, u Kirkcaldyju.

Vratio se u Hrvatsku 1991. te se uključio u politički život i Domovinski rat.

Bio je marljiv pokretač i suradnik hrvatskih novina i periodike, a zajedno sa suprugom, Škotkinjom Shirley Helen Štedul, napisao je i objavio u Americi, na engleskom jeziku, roman o Bleiburgu i oružanoj borbi hrvatske gerile protiv jugoslavenske države, Križar ili Duh slobode, koji je 2013. objavljen i u Zagrebu, u prijevodu na hrvatski jezik, u izdanju Naklade Pavičić.

Godine 2021. Josip Pavičić objavio je knjigu „Nikola Štedul – U službi savjesti“ u kojoj Štedul, uz ino, iznosi niz nepoznatih detalja o atentatu na njega kao i o sporazumima i nesporazumima s hrvatskim političkim establishmentom nakon povratka u domovinu.

Godine 2016. tadašnja predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović odlikovala ga je Redom Stjepana Radića “za osobite i višegodišnje zasluge i stradanja u borbi za nacionalna i socijalna prava i razvitak hrvatskoga naroda”.

Pokojni Štedul se dosta bavio pitanjem tko je donosio odluke o likvidaciji emigranata.

Utvrdio je da je to bio Savjet za zaštitu ustavnog poretka Jugoslavije u kojem su bili najviši komunistički dužnosnici. Oni su donosili odluke, a njihove naloge provodila je UDBA.

Hrvatsko žrtvoslovno društvo izražava iskrenu sućut obitelji Štedul.

Počivao u miru Božjem!

Ante Beljo, predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva

Franjo Talan, dopredsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva

Zorica Gregurić, Nikola Štedul, prof. Zvonimir Šeparović i prof. Nikola Debelić
Novinar Petar Gelo iz Australije i Nikola Štedul – u pozadini fotografije  fotograf Oskar Šarunić i prof. Zvonimir Šeparović

 

 

 

 

 

 

 

 

Božidar Alić sa sinom Ratimirom Mariom, Zorica Gregurić, Nikola i Shirley Helen Štedul
prof. Nikola Debelić, Nikola i Shirley Helen Štedul

 

 

 

 

 

 

 

Shirley Helen Štedul, Kazimir Mikašek Kazo, Nikola Štedul, prof. Nikola Debelić

 

 

 

 

 

 

Nikola Štedul, prof. Nevenka Nekić, prof. Zvonimir Šeparović, Ante Beljo, Mile Pešorda, prof. Josip Jurčević i Jadranka Lučić

Tekst i fototografije: Jadranka Lučić

Shirley Helen i Nikola Štedul i Zvonimir Hodak
Nikola i Shirley Helen Štedul, Marko Ljubič, politički komentator, akademik Josip Pečarić i odvjetnik Zvonimir Hodak

 

 

 

 

 

 

 

Fotografije: Oskar Šarunić

Odgovori