U spomen na žrtve grobišta Kolnjak i Gaj položeni vijenci i zapaljene svijeće
Povodom obilježavanja Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima izaslanstva Ministarstva hrvatskih branitelja, Općine Gornji Kneginec i Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava položila su vijence i zapalila svijeće ispred spomen obilježja na stratištu u šumi Kolnjak.
Na početku komemoracije hrvatsku himnu Lijepa naša domovina otpjevale su članice ŽVS Kneginje , a potom su vijence položili i svijeće zapalili, gospođa Tanja Antunović Hadžić, načelnica Sektora za žrtve Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja iz Ministarstva hrvatskih branitelja, kao izaslanica potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra Tome Medveda, općinski načelnik Goran Kaniški, ujedno i izaslanik Župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka nakon čega su vijenac položili i svijeću zapalili i predstavnici Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava.
U ime Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava svima je na dolasku zahvalio Franjo Talan, te pozvao nazočne na slijedeća aktivnosti vezane uz očuvanja uspomene na žrtve ratova, poratnih progona kao i stradale od posljedica progona diktatura i autoritarnih režima, fašizma, nacizma i komunizma. Tako je za 25. rujna, s misom u 11 sati, planiran na groblju župe Svibovec, u naselju Svibovec Toplički, pokop žrtava prvih masovnih likvidacija na području Varaždinske biskupije, a koje su pogubljene nakon partizanskog zauzimanja Varaždinskih Toplica, 29. rujna 1943. godine. Žrtve su pokopane na predjelu Jakšenica, u šumi oko 2 kilometra od naselja Leskovec Toplički. Zalaganjem članova Društva spomen križ je nad jamama u kojima su bile žrtve pokopane postavljen 28. rujna 2003. godine, a isti je blagoslovio i misu zadušnicu predvodio mons. Marko Culej, prvi varaždinski biskup. U razdoblju od 11. do 17. studenoga 2014. godine izvedena je ekshumacija u kojoj su iz dvije jame izvađeni posmrtni ostaci 72 žrtve koje su odvezene na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagreb. Uz potporu grada Varaždinske Toplice i Ministarstva hrvatskih branitelja stekli su se uvjeti za dostojan pokop žrtava, a što će se i realizirati zadnje nedjelje u rujnu. Članovi Društva prethodno će u 9,30 položiti vijenac i zapaliti svijeće na grobu žrtava u Kalničkoj Kapeli. Naime dio žrtava te 1943. godine poubijan je i iznad naselja Čurilovec, koje su potom, početkom 1944., pokopane u zajednički grob na groblju u Kalničkoj Kapeli gdje je spomen križ postavljen na Sesvete 2009. godine. Dakle prvi dio sjećanja na žrtve održat će se ujutro, s početkom u 9:30 sati gdje će nakon polaganja vijenaca, kao i svih prethodnih godina, molitvu predvoditi vlč. Stjepan Makar, župnik župe Ljubešćica, a potom ćemo se pridružiti misi i pokopu žrtava u Svibovcu Topličkome.
U programu obilježavanja sudjelovao je i Ženski vokalni sastav Kneginje. Nakon himnu Republike Hrvatske i polaganja vijenaca molitvu je predvodio župnik Tihomir Kosec, a nakon komemoracije u župnoj crkve Svete Marije Magdalene održana je misa zadužnica za sve žrtve ratnih i poratnih stradanja u Drugom svjetskom ratu i poraću, kao i za poginule u Domovinskom ratu.
Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima utvrđen je Deklaracijom Europskog parlamenta od 23. rujna 2008. godine dok je Hrvatski sabor 2006. godine donio Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnog komunističkog poretka u Hrvatskoj u razdoblju od 1945. do 1990. godine. U njoj je navedeno da su totalitarni komunistički režimi bili, bez iznimke, označeni masovnim povredama ljudskih prava.
Od strane Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždin komemoraciji su bili nazočni: Franjo Črep, Vladimir Horenec, Josip Kocijan, Franjo Talan i Boris Veselnik, a kasnije nam se pridružio i Stanko Cecelja.
Ujutro u 8 sati zapalili smo svijeće i na grobištu Gaj Strmec Podravski, a tu su nam se pridružili i članovi Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata klub Petrijanec koji su nam pred petnaestak godina pomogli postaviti sadašnji spomen križ.
Zapisao i fotografije snimio i uvrstio Franjo Talan, za portal HŽD-a pripremila Jadranka Lučić