Komemoracija na Pancerici 12. lipnja 2022. godine
Misu za žrtve grobišta Pancerica predvodio biskup mons. Jure Bogdan
Kako je bilo inajavljeno i planirano komemoracija za žrtve grobišta Pancerica kod Otok Virja u općini Cestica, u župi Uzvišenja Svetog Križa Križovljan, u Varaždinskoj biskupiji i županiji održana je u nedjelju, 12. lipnja 2022. godine s početkom u 10:30 sati.
Nedjeljnom komemoracijom obilježena je 77. obljetnica ubijanja žrtava koje je u poratnim danima Drugog svjetskog rata poubijala poratna partizansko-komunistička vlast. U spomen na žrtve poratnih likvidacija komemoracije se na tom grobištu održavaju tradicionalno na drugu nedjelju u mjesecu lipnju, a ove godine misu za stradale, u koncelebraciji vlč. Zorislava Šafrana, križovljanskog župnika predvodio je mons. Jure Bogdan, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj, predsjednik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij.
Jedno od mjesta poratnih likvidacija Drugog svjetskog rata bio je i protutenkovski rov ispred naselja Otok Virje, istočno od ceste Križovljangrad Ormož, a prema izjavama svjedoka masovne likvidacije na tom području dešavale su se početkom lipnja 1945. godine. Žrtve su u kamionima dovožene iz smjera Varaždina, a nakon ubojstva mrtva tijela pobacana su u rov koji je potkraj rata dala iskopati njemačka vojska. Kako su Nijemci za taj rov koristili izraz Panzergraben domaće stanovništvo to je područje jednostavno prozvalo Pri Pancerica te je kao takovo naziv ušao i u geodetske i zemljopisne karte. Trasu protutenkovskog rova „objavili“ smo na portalu Hrvatskog žrtvoslovnog društva lanjske godine, adresa je: https://viktimologija.com.hr/wp/franjo-talan-izvjesce-o-odrzanoj-komemoraciji-za-zrtve-grobista-pencerica-13-6-2021/ pa sve koje to zanima mogu istu pogledati.
Grobište Pancerica, u spomen na žrtve, križem su na Sesvete 1994. godine obilježili lovci Lovačkog društva Sveti Hubert Cestica, a o pedesetoj godišnjici stradanja komemoracija je održana 11. lipnja 1995. godine. Na poziv vlč. Ivana Košića, misu za stradale predvodio je don Anto Baković. Komemoracija je održana pod pokroviteljstvom općine Cestica, a tada je odlučeno da će se spomen na žrtve održavati na drugu nedjelju u lipnju pa je tako bilo i ove godine, 12. lipnja 2022.
Tijek komemoracije 2022. godine
Kao i proteklih godina komemoracija je, u 10.30 započela hrvatskom himnom koju je kod spomen križa izveo zbor župe Uzvišenja Svetog Križa, a zatim su položeni vijenci i zapaljenje svijeće
U ime Ministarstva hrvatskih branitelja, potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medved, vijenac je položila izaslanica Ivona Paltrinieri ravnateljica Uprave za zatočene i nestale, a kod spomen križa vijenac je položilo i zajedničko izaslanstvo općine Cestica i Varaždinske županije. U ime župana Anđelka Stričaka, bio je Darko Majhen, pročelnik županijskog odjela za gospodarstvo, a u ime načelnika Mirka Korotaja izaslanstvo je predvodio Ivan Bednjanić Bunić, potpredsjednik Općinskog vijeća općine Cestica. Kod spomen križa vijenac su položili i lovci LD Sveti Hubert Cestica, a komemoraciji su uz predsjednika Zdravka Pavlovića bili prisutni i ostali lovci. Na čelu izaslanstva Hrvatskog žrtvoslovnog društva bio je predsjednik Ante Beljo, a u ime Društva za obilježavanje grobišta vijenac su položili i svijeće zapalili Boris Veselnik, Franjo Črep i Milan Borak. Žrtvama grobišta Pancerica poklonio se i Đuro Knezičić, predsjednik udruge Braniteljski centar za društveni razvoj, a na odavanje počasti iz Zagreba došao je i Ivan Turčinov, kao i mnogobrojni župljani župe Križovljan i stanovnici općine Cestica.
U ime Ministarstva hrvatskih branitelja nazočnima se obratila Ivona Paltrinieri ravnateljica Uprave za zatočene i nestale, a u svom kratkom obraćanju zahvalila je domaćinima na organizaciji spomen na stradale. Naglasila je da Ministarstvo ulaže znatne napore na ekshumaciji žrtava i njihovom dostojnom ukopu.
U ime Društva za obilježavanje grobišta izaslanici ministra Tome Medveda na izrečenom kao i izaslanstvima na položenim vijencima i zapaljenim svijećama zahvalio je Franjo Talan, te pozvao sve koji su u mogućnosti na odavanje počasti žrtvama Drugog svjetskog rata, a koje će se održati u narednom razdoblju. Početkom srpnja su tako komemoracije u župi Sveti Ilija, 3. srpnja, u subotu 9. srpnja u Šenkovcu kod Čakovca, a u nedjelju, 10. srpnja je spomen na vlč. Matiju Žigrovića, prvu svećeničku partizansku žrtvu ubijenu u Varaždinskoj biskupiji, 1943. godine, u župi Gornje Jesenje. Na grobištu Križara u Lovrečanu, kod rijeke Drave 22. na 23. srpnja 1946. godine ubijeno je šestero ljudi te se i tih žrtava moramo podsjetiti, a potkraj mjeseca kolovoza planira se hodočašće u Istru, u spomen na žrtve jame Bršljanovica, kao i obilazak još nekih lokacija na području Porečke i Pulske biskupije. Prve masovne likvidacije na području Varaždinske biskupije (i županije) zbile su se 29. rujna 1943. godine nakon partizanskog zauzimanja Varaždinskih Toplica. Većinu zarobljenika partizani su poveli prema predjelu „Jakšenice“ oko 2 kilometra iznad naselja Leskovec Toplički gdje su dovedeni zarobljenici i postrijeljani. Spomen križ Društvo je postavilo 2003. godine, a ekshumacija je izvedena 2014. godine. Posmrtni ostaci 72. žrtve odvezene su na Zavod za sudsku medicinu, a u tijeku je postupak za izgradnju grobnice za njihov dostojanstveni ukop. Komemoracija za te žrtve planirana je za 25. rujna, a nadamo se da će se do tog vremena na groblju u Svibovcu uspjeti sagraditi grobnica za njihov dostojan pokop.
Nakon molitve kod spomen križa misu za žrtve pred spomen kapelom Blaženog Alojzija Stepinca predvodio je biskup, mons. dr. Jure Bogdan, vojni ordinarij u Republici Hrvatskoj, predsjednik Komisije HBK i BK BiH za hrvatski martirologij. Kako je u nedjelju, 12. lipnja bio spomen na Presveto Trojstvo, u prvom dijelu prigodne propovijedi Biskup Bogdan protumačio je nedjeljna čitanja, a u drugom dijelu propovijedi osvrnuo se na riječi pape, Svetog Ivana Pavla Drugog koji je na vlastitoj koži iskusio tri velika zla XX stoljeća, nacizma, fašizma i komunizma, izrečene o pedesetoj obljetnici završetka Drugog svjetskog rata, 8. svibnja 1995.
Na kraju mise zahvalu biskupu Mons Juri Bogadnu, na predvođenju mise, a i svim sudionicima i gostima na dolasku u župu uputio je vlč. Zorislav Šafran, križovljanski župnik
Pred početak druženja u društvenom domu Otok Virje zahvalu na dolasku izaslanici ministra, Ivoni Paltrinirei, i biskupu mons. Juri Bogdanu, uputio je Darko Majhen, predsjednik Općinskog vijeća općine Cestica, a za uspomenu na boravak u Cestici uručio im je nekoliko knjiga o Općini među kojima je bila fotomonografija „Župe Križovljan i Natkrižovljan„, a što su prisutni u dvorani popratili pljeskom.
Tekst Franjo Talan, predsjednik Društva
Fotografije su snimili: Dragutin Šafarić, Darijan Vinter i Franjo Talan
Pripremu za objavu na portalu HŽD-a napravila Jadranka Lučić
Od strane Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava komemoraciji su ove godine bili prisutni, abecednim redom prezimena: Franjo Črep (Varaždin…), Vladimir Horenec (Sveti Ilija…), Danijel Obadić (Radovec Cestica), Dragutin Šafarić (SLO- Velenje, predsjednik Povjerenstva Društva za Sloveniju, urednik Pietete …) Lidija Vukalović (Oštrice – Novi Marof…), Franjo Talan (Križovljan – Cestica …), Marko Vidović (Zagreb…) i Boris Veselnik (Kolarovec – Cestica…)
FOTOGALERIJA