Novosti

Franjo Talan: Obilježena spomen na vlč. Vilima Cecelju

Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava – Varaždin

U srijedu, 3. srpnja 2024. godine, u župi Sveti Ilija, održan je  spomen na vlč. Vilima Cecelju čuvara uspomena na žrtve Bleiburga i poratnih stradanja Drugog svjetskog rata

U znak sjećanja na uzornog svećenika i izrazitog humanista i domoljuba vlč. Vilima Cecelju (Sveti Ilija, 24. 4. 1909. – Salzburg 3. 7. 1989.), mogli bismo slobodno reći, pokretača i čuvara sjećanja na žrtve progona i stradanja nakon Drugog svjetskog rata, a koje je uslijed vladanja totalitarnog  poratnog jugo-komunističkog terora u bivšoj državi-Jugoslaviji, jedino moglo i biti organizirano u zemljama demokracije gdje su se poštivala ljudska prava, brojni ljudi iz Hrvatske te iz različitih dijelova Svijeta, kao i članovi Počasnog bleiburškog voda kojem su se pridružili i brojni župljani, pa i posljednjih godina i članovi Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava (osnovano u Varaždinu 20. rujna 2000. godine op. F. T.), pokrenuli su inicijativu, prvo da se tijelo zaslužnog svećenika prenese i pokopa u rodnoj grudi i župi, te potom da se i ostali s njegovom dobrotom i brigom za progonjene upoznaju.

Tijelo svećenika Vilima preneseno je u Domovinu, 24. travnja 1997. godine, u kojoj zbog progona totalitarnog režima nije mogao boraviti od 1944. godine, a ni posjetiti je, pokopano je na groblju rodne župe Sv. Ilija.

Ove godine tako smo obilježili 35. obljetnicu njegove smrti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spomen na vlč. Vilima započeo je,  kao i prijašnjih godina na groblju u Svetom Iliji, polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i molitvom, a vijenac je u ime Počasnog bleiburškog voda položio Zlatko Grošanić, u ime Hrvatskog žrtvoslovnog društva i Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Stanko Cecelja, Zlatko Cesar, Franjo Črep, Vladimir Horenec, Josip i Miroslav Kocijan i Franjo Talan, te Rajko Horvat iz Udruge specijalne policije PU Varaždin „Roda“, a ove godine pridružili su nam se Josip Kolarić i Josip Sermek iz Saveza udruga hrvatskih branitelja iz Međimurja.  Uz članove obitelji, potomaka braće vlč. Vilima Cecelje, pridružili su nam se i Mirko Bilić iz Salzburga i Jozo iz Australije, te preč. Izidor Ferek, župnik župe Sveti Ilija, dekan Zapadnovaraždinskog dekanata Varaždinske biskupije, kanonik Čazmansko-varaždinskog zbornog kaptola Duha Svetoga koji je predvodio molitvu.

preč. Izidor Ferek, župnik župe Sveti Ilija, dekan Zapadnovaraždinskog dekanata Varaždinske biskupije, kanonik Čazmansko-varaždinskog zbornog kaptola Duha Svetoga i vlč. Alojzije Pakrac, župnik iz Ivanovca

S početkom u 19 sati u župnoj crkvi Svetog Ilije proroka u Svetom Iliji, misu zadušnicu je u koncelebraciji s vlč. Alojzijem Pakracom, župnikom iz Ivanovca, predvodio preč Izidor Fereke, župnik župe Svetog Ilije proroka. Pod misom, uz pratnju na orguljama č.s. Leopolde Vere Kefelja pjevao je zbor župe koji je na kraju izveo pjesmu p. Petra Perice Rajska djevo kraljice Hrvata.

č.s. Leopolda Vera Kefelja

Na druženju nakon komemoracije ustanovljen je plan narednih aktivnosti, a to su:

  1. srpnja s početkom u 19 sati u župi Šenkovec – spomen na žrtve grobišta Ksajpa
  2. srpnja 2024. spomen na vlč. Žigrovića – Krapina groblje u 10 h, a potom u župi Gornje Jesenje misa zadušnica u 11 sati

 

Knjiga „Vilim Cecelja – Utjelovljena hrvatska caritas“,

Sudionici sjećanja na vlč. Vilima Cecelju, nakon mise, mogli su nabaviti knjigu „Vilim Cecelja – Utjelovljena hrvatska caritas“,  autora Andrije Lukinovića i Ivana Pompera, a koju je u nakladi Glasa koncila, u lipnju 2009. godine, izdala Varaždinska biskupija.

Sama knjiga otisnuta je na 472 stranice, a istu je moguće nabaviti kod nakladnika, a sadržaj knjige je i u foto prilogu ovog izvješća.

 Po održanoj komemoraciji zapisao i u subotu, 6. srpnja 2024. godine završio Franjo Talan, predsjednik Društva za obilježavanje grobišta, dopredsjednik HŽD-a, a za objavu na portalu pripremila Jadranka Lučić.

O ranije održanim komemoracijama izvješća se mogu pročitati na portalu:

https://www.biskupija-varazdinska.hr/vijesti/osnovan-odbor-za-uredjenje-spomen-podrucja-vilim-cecelja/1895

https://www.biskupija-varazdinska.hr/vijesti/hodocasce-u-bleiburg-i-marijansko-svetiste-maria-plain-kod-salzburga/40397

https://viktimologija.com.hr/wp/franjo-talan-u-znak-sjecanja-na-uzornog-svecenika-i-izrazitog-humanista-i-domoljuba-vlc-vilima-cecelju/

 

Odgovori